Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Každý pátý twitterový účet Islámského státu psal v angličtině, uvádí studie

Kulturní „genocida“ Islámskému státu slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulturní „genocida“ Islámskému státu slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji... | foto: Reuters

Na Twitteru se loňský podzim objevilo až 46 tisíc účtů podporující Islámský stát. Vyplývá to ze studie amerického institutu. Ten například odhalil, že každý pátý účet píše primárně v angličtině a některé „hyperaktivní“ profily tweetly i stovky propagandistických zpráv za den.

Americký Brookings Institution zveřejnil 68 stran dlouhou studii o aktivitách Islámského státu na sociální síti Twitter. Uvedl, že od října do listopadu se objevilo 46 tisíc účtů, které otevřeně sympatizují s radikály pod černou vlajkou.

Analýza z 20 tisícového vzorku určila jejich nejčastější demografickou polohu. Většina twitterových účtů pochází z území, které ovládá Islámský stát. Ze Sýrie je jich 507 a Iráku 453. Obrovskou skupinu sympatizantů mají islamisté ale překvapivě i v Saudské Arábii. Z USA tweetovalo 404 lidí. Do desítky států s největší komunitou islamistů na Twitteru se dostala i Velká Británie. Studie uvádí, že tam Twitter používalo 139 radikálů.

Odkud se tweetovalo?

Odkad se tweetovalo?

Zdaleka ne všechny účty byly psány v arabštině. Jeden z pěti profilů používal jako svou primární řeč angličtinu. Tři čtvrtiny si vybraly arabštinu a zhruba každý dvacátý francouzštinu.

Hyperaktivní účty

I když bylo podporovatelů několik desítek tisíc, největší úspěch na sociální síti získal Islámský stát díky pár velmi aktivním uživatelům. Velikost této „hyperaktivní“ skupiny byla mezi 500 až 2000 účtů. Někteří z nich tweetovali i několik stovek zpráv denně.

Bojovat s radikály na sociálních sítích je obtížné. „Zablokovat islamistické účty nemusí mít vliv na rozsah a činnost Islámského státu na síti,“ píše se ve analýze. „Pozastavení účtu přináší nová rizika. Snaha zpřetrhat vazby může urychlit radikalizaci jedinců, kteří se budou bránit vnějšímu sociálnímu tlaku,“ doplňuje zpráva.

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie často využívaly černou...

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie často využívaly černou vlajku Islámského státu, nebo fotky hrdinů a vůdců teroristické skupiny.

Analýza se zabývá dokonce tím, z jakého mobilního operačního systému islamisté posílali své tweety. Uvádí, že až 69 procent z nich stáhlo twitterový účet z Google Play, to znamená, že používali mobil s Androidem. Devětadvacet procent používá zařízení od firmy Apple a jen jedno procento Blackberry. Nižší podíl iPhonů je zapříčiněn také tím, že je Islámský stát v listopadu z bezpečnostní důvodů na svém území zakázal.

Sociální síť Twitter využívá pravidelně po celém světě 288 milionů uživatelů. Za den se jí prožene až 500 milionů vzkazů. V Česku nepatří Twitter mezi nejpopulárnější sociální sítě. Podle serveru Klaboseni.cz, který sleduje aktivitu tuzemských uživatelů, na ní píše v češtině a slovenštině zhruba 210 tisíc lidí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...