22. února 2019 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Každý z nás je zodpovědný za celou církev.‘ Kardinálové vyzvali k trestání biskupů za krytí zneužívání

Papež František ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František ve Vatikánu zahájil bezpříkladný summit představitelů katolické... | foto: AP Photo

VATIKÁN Kardinálové, kteří se ve Vatikánu účastní historického summitu k sexuálnímu zneužívání dětí duchovními, v pátek vyzvali k zavedení nové kultury odpovědnosti v římskokatolické církvi. Nový přístup má vést k trestání biskupů a církevních hodnostářů, kteří nechrání své ovečky před sexuálními predátory z řad kněží, informovala agentura AP.

Chicagský kardinál Blase Cupich v pátek řekl, že je třeba zavést nové právní procedury a že na každém kroku vyšetřování a trestání katolických hodnostářů, kteří zneužívání kryjí, se musí podílet i světští experti.

Kardinál z indické Bombaje Oswald Gracias zdůraznil, že biskupové musí na sebe vzít díl odpovědnosti a spolupracovat na řešení problému, protože žádný biskup nedokáže problém řešit sám a jde o problém celé církve.

„Žádný biskup nemůže tvrdit, že problém zneužívání dětí v církvi se ho netýká. Každý z nás je zodpovědný za celou církev,“ citovala Graciase agentura APA.

Hlavy národních biskupských konferencí z celého světa se v pátek zabývají konkrétně tématem povinnosti skládání účtů za prohřešky. Papež František, který čtyřdennímu zasedání předsedá, už ve čtvrtek, v první den summitu, mimo jiné navrhl sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat.

Kolumbijský kardinál Rubén Salazar Gómez už ve čtvrtek na setkání kolegy biskupy varoval, že by je mohlo čekat i vězení za skrývání zločinů, pokud nebudou náležitě reagovat na případy sexuálního zneužívání duchovními, agentura AP.

Bogotský arcibiskup podle AP ve svém pozoruhodném proslovu rovněž mimo jiné odmítl praxi finančních vyrovnání mezi katolickou církví a oběťmi zneužívání jakožto pokus „koupit si jejich mlčenlivost“. Rovněž Salazar se vyslovil pro zavedení závazných pravidel chování a trestů pro biskupy.

Vedle přednášek a seminářů jsou i v pátek na programu modlitby či výpovědi obětí sexuálního zneužívání.

Papež František: Budou potřeba i světští odborníci

Papež František ve čtvrtek zdůraznil nutnost konkrétních opatření a podle agentury DPA překvapivě předložil i své vlastní návrhy. Figuruje mezi nimi například sestavení rukověti, jak v případech sexuálního zneužívání postupovat. Podle papeže má být zaveden standardizovaný postup, je-li obviněn biskup, či usnadněn přístup světských odborníků k vyšetřování případů sexuálního zneužívání.

Návrhy pamatují také na regulaci přesunů seminaristů a duchovních. Kandidáty pro život v celibátu by podle Františka měli posuzovat psychologové.

Závazné závěry nebo závěrečný dokument však z konference se zhruba 190 účastníky vzejít nemají. Papež by měl pouze v neděli, poslední den zasedání, pronést závěrečnou promluvu.

České katolíky na summitu, který se koná na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími, zastupuje předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.