Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Káže vodu, pije víno‘. Francouzi kritizují Macrona kvůli nákupu drahého porcelánu

Svět

  12:37
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Emmanuel Macron se ocitl pod palbou kritiky. Přesto, že se snaží Francii naordinovat úspornou ekonomiku, sám utrácí za nádobí od návrháře Evarista Richera.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na setkání se studenty ve Washingtonu. foto: Reuters

Některé kusy nádobí, které mají Macronovi k dispozici pocházelo ještě z období mandátu prezidenta Reného Coty v padesátých letech a proto se rozhodli, že je čas na změnu. Objednali si tedy 900 velkých talířů a 300 menších talířků od umělce Evarista Richera, které nechali zhotovit v  Manufacture de Sèvres. Tato firma dodává francouzským hlavám státu kvalitní porcelán už od roku 1848. 

Cena nádobí se podle různých francouzských médií hodně liší. Zatímco Journal du Dimanche odhaduje cenu asi na 50 tisíc eur (asi 1,3 milionu korun), satirický týdeník Le Canard enchaîné, který svůj odhad založil na cenách, které firma uvádí v katalogu, mluví o půl milonu eur (kolem 13 milionů korun). 

Chová se Macron jako Ludvík XIV.? Opulentní oslava vyvolala rozruch, jeho obliba však sílí

Bohužel pro Macrona přišla tato investice ve chvíli, kdy šéfka oddělení komunikace s veřejností, Sibeth Ndiyaeová, zveřejnila video, kde Macron zaujatě mluví o obrovských a nesmyslných sumách, které se investují do rozvoje sociální péče, aniž by byla znatelná nějaká změna. 

Utrácíme mnoho peněz a lidé jsou stále chudí

„Vynakládáme zbytečně mnoho peněz, z nichž pramení jen minimální množství sociálních výhod a lidé jsou stále chudí,“ říká Macron ve videu. „Lidé, kteří se narodí chudí, už chudí zůstavají. Musíme mít nějaký systém, který jim pomůže to změnit.” 

Z videa je jasné, že Macron měl na mysli vyšší investice do vzdělávání a reformy sociálního systému, který podle něj stigmatizuje příjemce a neposkytuje žádné reálné výhody, jež by mohly lidem zlepšit život. 

Pro hlavu státu, jíž se přezdívá „prezident bohatých“, to nyní však nevyznívá dobře. Nákup drahého nádobí má však vysvětlení. Firma Manufacture de Sèvres, založená Ludvíkem XV., je totiž finančně podporována státem a její zaměstnanci se v podstatě považují za státní úředníky. 

Oficiálně tedy podle týdeníku Le point prezidentská kancelář platila pouze za profesionální návrh Evarista Richera. Zhotovení by šlo na účet firmy a částečně by ho financovalo francouzské ministertvo kultury. 

“Někteří lidé budou nepochybně tuto objednávku odsuzovat jako vyhazování peněz,” napsal Le Point, který také poukázal na to, že většina nových francouzských prezidentů si objednala nové nádobí. “Ostatní budou rádi, že stát podporuje druh průmyslu, který je téměř kulturním dědictvím.“

Není to poprvé, co se ukazuje Macronova extravagance

Drahý porcelán není prvním kontroverzním výdajem za zatím krátký Macronův mandát. V prosinci loňského roku totiž Macron uspořádal rodinný večírek na zámku Chambord, který opoziční politici označili za okázalý a výstřední. Považují totiž Macrona za monarchistického vládce. 

Podoba příliš nevyšla. Macron bude mít svou voskovou figurínu

„Časy se mění, ale oligarchové zůstávají stále odtrženi od obyčejných lidí,“ hřímal krajně pravicový politik Nicolas Dupont-Aignan kolem akce, kterou ke svým narozeninám uspořádal Emmanuel Macron. Ten se bránil, že se jednalo o vůbec první rodinnou sešlost od jeho zvolení a spíše než o narozeninovou oslavu šlo o předvánoční rodinný večírek. 

„Nebyl tam ani narozeninový dort, takže opatrně s nějakou mediální kampaní,“ varoval tehdy novináře vládní mluvčí Christophe Castaner, který zároveň upozornil, že pravá oslava narozenin proběhla jindy. 

Francouzská média také řešila problém příjmů a majetku členů Macronovy vlády.  Nejbohatší je ministryně práce Muriel Penicaudová, která vlastní majetek v hodnotě 7,5 milionu eur (necelých 200 milionů korun). Ministryně, která stojí v čele Macronových snah o ekonomické oživení, se za to dočkala hlasité kritiky.

Nejmladšího prezidenta v historii Francie však žádná z těchto kontroverzních zálěžitostí nemusí mrzet především proto, že jeho popularita mezi lidmi rozhodně neklesá. Francouzi totiž oceňují jeho pracovní nasazená a především to, že hned po zvolení začal plnit své sliby.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat