Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump popřál Kimovi k narozeninám. Osobní vztahy vůdců ale k obnově jednání nestačí, zní z severokorejského ministerstva

Severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un řekl, že Trumpova krátká návštěva v KLDR... | foto: Reuters

Soul Severní Korea obdržela narozeninové blahopřání, které zaslal jejímu vůdci Kim Čong-unovi americký prezident Donald Trump, potvrdila v sobotu severokorejská agentura KCNA. Vzájemné osobní vztahy obou státníků ale nestačí a nepřimějí KLDR, aby se vrátila k jednáním se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zdůraznil ve zveřejněném prohlášení poradce severokorejského ministerstva zahraničí Kim Kje-kwan.

„Navzdory dobrým vztahům mezi oběma státníky je ze strany Spojených států chybou očekávat návrat (KLDR) k jednání. Vztahy vůdce Kim Čong-una k prezidentu Trumpovi jsou v pravém smyslu slova ‚osobní‘,“ uvedl Kim Kje-kwan.

Trump zaslal prostřednictvím Jižní Koreje Kimovi blahopřání k narozeninám, informovala v pátek s odvoláním na jihokorejského poradce pro národní bezpečnost agentura Reuters.

Trump s Kimem zdůrazňují kvalitu vzájemných osobních vztahů, a to i přesto, že jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, na němž se oba státníci dohodli na summitu v Singapuru v roce 2018, uvázlo ve slepé uličce. Loni v únoru bylo předčasně ukončeno setkání Trumpa s Kimem v Hanoji.

Kim Čong-un je vůdcem Korejské lidově demokratické republiky.
Americký prezident a vůdci obou Korejí se sešli v demilitarizovaném území.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na Severní Koreu za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang proti tomu požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Severní Korea nebude jednat o takových návrzích, jaké Trump předložil v Hanoji. Vrátí se k jednáním jen za podmínky, že USA učiní ústupky, že bude bezvýhradně souhlasit s tématy nastolenými Pchjongjangem, uvedl poradce Kim Kje-kwan. „Dobře ale víme, že Spojené státy nejsou ochotny ani schopny to udělat,“ řekl.

Sobotní výroky ukazují, jak jsou někdy vztahy mezi předními státníky jen okrajově užitečné pro diplomacii, řekl agentuře Reuters profesor zahraničních vztahů na univerzitě v Soulu Mason Richey. Prohlášení Kim Kje-kwana podle něj „nezavírá dveře diplomacii o nic více, než už jsou.“ Vyzdvihuje ale, jak mají USA a KLDR „fundamentálně rozdílné strategické zájmy s takřka žádným smysluplným překrytím“.

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!