Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
6. července 2018 13:56, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kde se britský pár otrávil novičokem? Venku to být nemohlo, látka by se rozpadla, tvrdí vědec

Britští policisté uzavřeli oblasti v Amesbury, kde se pohyboval pár zasažený... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britští policisté uzavřeli oblasti v Amesbury, kde se pohyboval pár zasažený... | foto: Reuters

LONDÝN Předmět kontaminovaný paralytickou látkou novičok, kterým se nyní otrávil britský pár, zcela jistě nemohl být v otevřeném prostoru, neboť by se jed vlivem deště a slunečního záření postupně rozpadal.

S odvoláním na nejmenovaného vládního vědce o tom v pátek informoval portál BBC. Tuto hypotézu podpořil další vývoj ve vyšetřování: vyšetřovatelé v izolačních kombinézách v pátek provedli prohlídku ubytovny pro bezdomovce v Salisbury, která byla předtím evakuována a v níž bydlela přiotrávená žena.

Podle zpřesněných informací byla z domu v Amesbury nejdříve do nemocnice převezena 44letá Dawn Sturgessová, o několik hodin později také její 45letý partner Charlie Rowley. Rowleyho přítel Sam Hobson vypověděl, že s Rowleym po převozu Sturgessové šel do lékárny vyzvednout léky na předpis a po návratu začali plánovat návštěvu nemocnice. Rowley se ale najednou začal chovat zvláštně, začalo mu být velké horko, potil se, zrudly mu oči a z úst mu odkapávaly sliny, tak mu zavolal záchranku.

Jejího 45letého partnera Charlieho Rowleye popsal jeden jeho známý jako sběratele odpadků, který neváhal zvednout ze země i odhozený nedopalek cigarety a který prohledával koše na odpadky s nadějí, že by v nich našel něco pro sebe užitečného. 

To vyvolává podle agentury AP dohady, že se do jeho rukou mohla dostat vyhozená ampule, která mohla obsahovat novičok. Ten mohl být předtím použit při březnovém útoku v Salisbury proti ruskému dvojímu agentovi v britských službách Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji.

Britští policisté uzavřeli některé oblasti v Amesbury, kde se pohybovali muž a...
Policie na tiskové konferenci oznámila, že oba britští občané byli otráveni...

Odborníci tvrdí, že tekutina novičoku o objemu sněhové vločky stačí k zabití člověka během několika minut. Vystopovat takové malé množství jedovaté látky je tak velmi obtížné.

Policie zatím pouze jen uvedla, že pár se otrávil při manipulaci s kontaminovaným předmětem. Ten podle v pátek citovaného vědce musel být uložen v uzavřeném prostředí, jinak by toxická látka degradovala. Případem se zabývá zhruba stovka lidí. Prohlídky pokračují na dalších místech v Salisbury i Amesbury.

Sturgessová podle médií žila na ubytovně v Salisbury, kde se novičokem otrávili ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Ubytovnu již policie evakuovala.

Londýn z odpovědnosti za otravu Skripalových obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na chemickém útoku popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Británie zatím nesdělila, jaké kroky proti Rusku nyní podnikne. Uvedla ale, že se chce poradit se svými spojenci. Britský ministr vnitra Sajid Javid po Moskvě žádá vysvětlení toho, co přesně se v Británii stalo. Rovněž obvinil Rusko, že si z Británie udělala smetiště jedů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...