20. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němcová může být čtvrtou premiérkou v Evropě. Kde vládnou ženy?

Angela Merkelová zahájení wagnerovského operního festivalu v Bayreuthu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová zahájení wagnerovského operního festivalu v Bayreuthu. | foto: Reuters

Ženy jako premiérky či přímo hlavy státu (bez monarchií) jsou v Evropě stále velmi vzácným jevem. Pokud se Miroslava Němcová dostane do čela české vlády, stane se čtvrtou ženskou premiérkou v Evropě.

Premiérky

Angela Merkelová (Německo)

Angela Merkelová

Angela Merkelová

Ve funkci německé kancléřky působí od 22. listopadu 2005. Před tím byla předsedkyní spolkové frakce CDU/CSU. Do politiky vstoupila po revoluci v roce 1989 s nově vzniklou stranou Demokratischer Aufbruch, která se po znovusjednocení Německa sloučila s CDU. V době vlády Helmuta Kohla se stala ministryní pro ženy a mládež. V roce 2001 stanula v čele CDU.

Alenka Bratušková (Slovinsko)

Alenka Bratušková

Alenka Bratušková

Zastává  funkci slovinské premiérky teprve od 17. ledna 2013. Kromě toho je i předsedkyní středo-levé politické strany Pozitivna Slovenija.  V roce 2011 se stala poslankyní slovinského Národního shromáždění.

Helle Thorningová-Schmidtová (Dánsko)

Helle Thorningová-Schmidtová

Helle Thorningová-Schmidtová

Dánská předsedkyně vlády zaujímá funkci od 3. října 2011, kdy vyhráli dánští sociální demokraté volby, v jejichž čela stála. Před působností v dánském parlamentu byla členkou Evropského parlamentu.

Prezidentky

Dalia Grybauskaiteová (Litva)

Dalia Grybauskaiteová

Dalia Grybauskaiteová

První litevská prezidentka byla zvolená 12. července 2009. V letech 2001 až 2004 zastávala post ministryně financí. Po té byla členkou Evropské komise, kde se věnovala převážně problémům kultury a vzdělávání.

Atifete Jahjagaová (Kosovo)

Atifete Jahjagaová

Atifete Jahjagaová

Kosovská prezidentka zastává svou funkci od 7. dubna 2011. Jahjagaová vystudovala právo, po té započala svou kariéru u policie, kde se vypracovala až na plukovnici. Než se stala hlava Kosova, byla policejní prezidentkou. Je první ženou ve funkci reprezentantky Kosova a také, s věkem 38 let, jednou z nejmladších prezidentek světa.

Antonella Mularoniová (San Marino)

Antonella Mularoniová

Antonella Mularoniová

První regentka San Marina je ve funkci od 1. dubna 2013. Vystudovala právo na Boloňské univerzitě, poté působila jako sanmarinský soudce u Evropského soudu pro lidská práva. Před prezidentstvím zastávala funkci ministryně zahraničí.

kysKateřina Sýsová

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.