Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historik o Robinu Hoodovi: Jmenoval se William a lid ho miloval

Svět

  15:19
LONDÝN/PRAHA - Bohatým bral a chudým dával. Podle legendy zbojník Robin Hood v Sherwoodském lese přepadal pocestné a o lup se následně dělil s utiskovanými chudáky. Britský historik ale teď tvrdí, že pravda o slavném zbojníkovi je trochu někde jinde.
Robin Hood se ve skutečnosti prý jmenoval William z Kenshamu (ilustrační foto)

Robin Hood se ve skutečnosti prý jmenoval William z Kenshamu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kdo by neznal středověkého anglického hrdinu, který podle pověsti pomáhal chudým a bojoval proti králi Janu Bezzemkovi. Nedobrý monarcha zastupoval svého bratra Richarda řečeného Lví srdce, který se vydal na křížovou výpravu a upadl do zajetí.

O postavě Robina Hooda vzniklo mnoho děl, psaný doklad z doby jeho života ovšem neexistuje. O jeho životě a hrdinských skutcích vyprávěli otcové svým synům, a tak legenda z generace na generaci rostla. Nakonec, někdy kolem 16. století, začala postava Robina Hooda být ztotožňována se šlechticem Robinem z Locksley.

ČTĚTE TAKÉ:

Britský historik Sean McGlynn nyní ovšem tvrdí, že to ve skutečnosti bylo všechno jinak. Předobrazem lidového hrdiny podle ně byl muž jménem William z Kenshamu (dríve Cassinghamu) - loupežník, který ve 13. století v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie útočil na francouzské nájezdníky.

Dnes už zapomenutý zbojník pocházel z oblasti dnešního města Tubridge Wells a žil zhruba v době, kdy se objevila legenda o Robinu Hoodovi. Profesor z Univerzity v Plymouth a také z Open University své důkazy poskládal na základě studia různých středověkých kronik.

Žádný sprostý kriminálník

Zjistil prý přitom, že William z Kenshamu se lidovému hrdinovi velmi podobá v mnoha věcech: například používal podobnou taktiku, měl podobnou družinu, skrýval se a loupil v lese a ve své době byl velmi populární mezi prostým lidem.

Připouští, že podobných adeptů z řad někdejších anglických zbojníků, bylo více. Prostudoval i je. William z Kenshemu z nich vyšel coby muž nejvíce se podobající postavě Robina Hooda.

Jako jediný z nich napříkald ovládal skvěle luk, kteroužto dovednost legenda připisuje právě legendárnímu zbojníkovi z Sherwoodu. Ostatní zbojníci prý byli - na rozdíl od Williama z Kenshamu - "prachsprostí kriminálníci".

Odbojář a hrdina prostého lidu

William se do lesů uchýlil na počátku 13. století, kdy Anglie čelila invazi francouzského vojska. A spolu se svou asi tisícičlennou družinou podnikal výpady proti francouzským vojákům, pro které se postupně stal postrachem.

Sean McGlynn se přitom domnívá, že William z Kenshamu vracel místním věci, které jim francouzští vojáci nakradli. A odtud podle něj pochází ona část legendy o braní bohatým a následném obdarovávání chudých. A i když působil hlavně v Kentu, udržoval jakési spojení s Sherwoodem a Nottinghamem.

Sean McGlynn je přesvědčen, že legenda v ústním vyprávění o Williamovi z Kenshamu časem zmutovala a vynořil se z ní Robin Hood. "Pokud chcete najít zdroj pro příběhy o Robinu Hoodovi, velmi pravděpodobně je to William. Nenajdeme nikoho jiného, který se mu byť zdaleka přiblíží," míní historik, který se zaměřuje na studium středověku.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat