Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kdo ‚hlídá‘ olympijské hvězdy? Speciální letadla, která umí vyčmuchat jaderné výbuchy i rušit komunikace

Svět

  5:00
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Nad Korejským poloostrovem je v posledních týdnech rušno. Podle leteckých serverů sledujících aktivitu armádních letounů se ve vzdušném prostoru objevilo několik speciálních letounů monitorujících raketové systémy i demilitarizovanou zónu. Některá letadla byla speciálně začleněna kvůli olympiádě.

Pchjongčchang OLYMPIÁDA online foto:  Michal Sváček, MAFRA

Olympijské hry a jejich zahájení si nechá ujít jen malé množství státníků. Letošního slavnostního ceremoniálu v jihokorejském Pchjongčchangu se zúčastní i sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

I přes uvolnění vztahů mezi státy Korejského poloostrova je ve vzduchu stále citelné napětí. A to doslova. Nad jihokorejským územím totiž neustále krouží americká i jihokorejská vojenská letadla monitorující aktivitu za demarkační linií oddělující obě Koreje.

V polovině ledna americká armáda například vyslala do Jižní Koreje na vojenskou základnu Osan jedno z letadel EC-130H Compass Call. Podle leteckého serveru The Aviationist umí tento typ letounu vyhledat a zaměřit nepřátelskou komunikaci.

Lockheed EC-130H Compass call.
Americký průzkumný letoun Boeing RC-135

Nejen, že tento vylepšený Hercules dokáže detekovat a sledovat rozkazy, ale díky vyspělé technologii může nepřátelskou komunikaci také rušit i naprosto odepřít. Je tak nástrojem „elektronické války“. Původním cílem bylo rušení radarů, díky kterým mohly americké letouny provádět další monitorovací mise, aniž by je nepřítel zaznamenal. Postupem času začaly USA Compass Call využívat i k rušení ovládání nepřátelských dronů.

Podle zdrojů Aviationistu byly jedním z důvodů vyslání Compass Callu do Jižní Koreje právě Olympijské hry, během kterých by mělo letadlo zachycovat a rušit signál improvizovaných elektronických zařízení.

Průzkumný americký letoun Boeing RC-135.

Již od srpna loňského roku hlídkují pravidelně nad Jižní Koreou letadla RC-135, která americká armáda používá k vyhledání a zaznamenání raketových systémů v KLDR. 

Používají se primárně k zaznamenání letu balistických raket během jejich poslední fáze letu. Na jejich palubě je výkonný radar a mnoho kamer, které snímají let rakety.

Podobná letadla má ve vzduchu i jihokorejské letectvo. Poslední test severokorejské rakety Hwasong-15 zaznamenal letoun 737 AEWC “Peace Eye”, který stejně jako RC-135 používá výkonné radary k brzkému zachycení raket.

01.února 2018 v 02:15, příspěvek archivován: 07.února 2018 v 17:55

Airborne Early Warning & Control platform - Heading north over South Korea Republic of Korea Air Force E7 Peace Eye 65-327 ECONOM27 https://t.co/DsBjkjna3l

Ve vzdušném prostoru Korejského poloostrova byl zachycen amatérskými pozorovateli i letoun WC-135 Constant Phoenix, kterému se přezdívá “jaderný čmuchal“. Zachycuje totiž zbytky atomových částic a pomáhá určit sílu jaderných testů, které proběhly v Severní Koreji.

Během posledního měsíce však byly nejčastěji ve vzdušném prostoru zaznamenány letouny DHC-7. Původně byly vyráběny společností de Havilland Canada jako dopravní letouny, ale v současnosti je vyrábí Viking Air i pro armádní využití. Americká armáda je využívá jejich verzi EO-5C Dash 7 jako špionážní letadla k pravidelnému pozorování demilitarizované zóny.

06.února 2018 v 00:38, příspěvek archivován: 07.února 2018 v 18:00

ALLIED1 - Tracking south of the North Korea border US Army DHC-7 N59AG https://t.co/8UhyMtaD7F https://t.co/vb1B0vu66b

V průběhu roku 2017 napětí na Korejském poloostrově rostlo. Severní Korea provedla více než 20 zkoušek balistických raket, přičemž ve třech případech otestovala mezikontinentální střely, které jsou schopné nést jaderné hlavice a potenciálně zasáhnout pevninské území Spojených států. 

Dvě ze severokorejských střel přeletěly přes území Japonska, kde vyvolaly poplach, než spadly do moře. Na Japonsko a Jižní Koreu, kde jsou rozmístěny tisíce amerických vojáků, má KLDR namířené své rakety dlouhodobě.

Situace na Korejském poloostrově je nyní nejklidnější od nástupu amerického prezidenta Trumpa do úřadu. Ke zlepšení atmosféry přispěl i fakt, že Spojené státy odpověděly kladně na žádost Jižní Koreje, aby byly odloženy každoroční mohutné americko-jihokorejské vojenské manévry na dobu po skončení olympijských a paralympijských her.

Jistým předběžným varováním bude velká severokorejská vojenská přehlídka, kterou Pchjongjang naplánoval na předvečer zahájení zimní olympiády.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!