18. listopadu 2015 10:06, aktualizováno 19. 11 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo je Abdelhamid Abaaoud. Nejaktivnější bojovník ISIS táhl těla obětí za vozem

Belgičan Abdelhamid Abaaoud na vojenském záběru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičan Abdelhamid Abaaoud na vojenském záběru. | foto: AP

PAŘÍŽ Belgičan Abdelhamid Abaaoud je považován za nejaktivnějšího zabijáka Islámského státu. Za sebou má překažené pokusy útoků na vlak a kostel. Letos stál údajně za teroristickými útoky v Paříži. Středeční ranní razie v pařížském předměstí Saint-Denis byla zaměřena právě proti němu. Terorista byl při ní zabit.

Osmadvacetiletý Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, válečným jménem Abou Omar Soussi,byl jedním z nejhledanějších teroristů světa.

Abaaoud patřil k nejvýznamnějším náborářům IS v Belgii. Před dvěma roky rekrutoval i svého třináctiletého bratra Júnise, jenž je označován za „nejmladšího džihádistu světa“ a který byl podle některých zdrojů zabit. Letos v létě Abaaouda belgický soud v nepřítomnosti za nábory hrdlořezů pro IS odsoudil na 20 let vězení.

Abaaoud se narodil v roce 1987 v bruselské čtvrti Molenbeek do marocké rodiny (jeho otec přišel do Evropy v roce 1975), používá i jména abú Umar Súsí (podle oblasti na jihozápadě Maroka, odkud rodina pocházela) nebo abú Umar Baldžíkí (abú Umar „Belgičan“). Jeho otec vlastní dva obchody s oblečením, kde měli pracovat i jeho synové.

Abdelhamid Abaaoud vyrůstal i se svými pěti sourozenci v bruselské čtvrti Molenbeek, nyní známé jako jedna z evropských líhní islámských radikálů. Chodil na prestižní střední školu Saint-Pierre d’Uccle na jihu Bruselu, ze které ho ale po čase vyhodili kvůli kázeňským přestupkům.

Později skončil kvůli ozbrojeným loupežím ve vězení. Právě tam se měl v roce 2010 seznámit se Salihem Abdeslamem, který podle médií pronajal vůz Volkswagen Polo, který ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky.

„Měli jsme pěkný život, dokonce bych řekl, že fantastický. Abdelhamid byl slušný kluk a dobrý obchodník. Pak ale najednou odjel do Sýrie. Pořád se sám sebe ptám, co vedlo k jeho radikalizaci. Odpověď dosud neznám,“ řekl o něm letos v lednu jeho otec Umar.

V roce 2013 pak Abaaoud vyrazil bojovat po boku radikálů do Sýrie. Loni v březnu se na internetu objevilo video, ve kterém Abdelhamid Abaaoud řídí pick-up a táhne za sebou do hromadného hrobu čtyři zohavená těla.

Údajná fotografie Abdelhamida Abaaouda, zveřejněná islamistickým online...

Údajná fotografie Abdelhamida Abaaouda, zveřejněná islamistickým online magazínem Dabiq.

Pak se vrátil do Belgie a stal se náborářem IS. V Evropě plánoval nebo se měl podílet na několika teroristických útocích: v dubnu se podařilo policii zmařit plánovaný teror v kostele v pařížské čtvrti Villejuif, v srpnu byl údajně zapleten do útoku ve francouzském vlaku jedoucím z Amsterdamu do Paříže, který ale zmařili tři pohotoví američtí vojáci.

Abaaoud a dva další belgičtí džihádisti, Khalid Ben Larbi a Sufian Amghar, plánovali týden po útoku na Charlie Hebdo zabít policisty v Belgii. Jejich úkryt ve Verviers se však stal terčem razie belgické policie. Při té zastřelila oba jeho komplice. Abaaoud následně zmizel, posléze byl údajně zaměřen v Řecku.

V únoru s ním pak otiskl rozhovor list IS Dabiq. „Muslimský svět by se neměl bát nafoukaných křižáckých tajných služeb,“ řekl Abaaoud, který se také vychloubal, že se mu podařilo operovat belgické tajné službě pod nosem a přivést do Belgie dva spolubojovníky, aby „terorizovali křižáky válčící proti muslimům“.

Jeho otec se ho mezitím veřejně zřekl. „Stydím se za svého syna. Zničil nám životy. Proč by, ve jménu Boha, chtěl zabíjet nevinné Belgičany? Naše rodina vděčí této zemi za vše,“ prohlásil po lednové razii.

ČTK, Lidovky.cz