Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo je Husní Mubarak? Muž, který vládne Egyptu 30 let

Blízký východ

  19:27
KÁHIRA - Egyptský prezident Husní Mubarak (82) stojí v čele nejlidnatější arabské země s asi 80 miliony obyvatel již 30 let. Stejnou dobu platí v zemi výjimečný stav, za což je často kritizován.

Husní Mubarak slíbil v televizním projevu reformy foto: Reuters

Nevoli Západu neušlo ani zvýšení pravomocí hlavy státu či postavení náboženských menšin. Pod Mubarakem, který ve funkci zažil studenou válku, řadu skutečných válek i četná diplomatická jednání na Blízkém východě, se při nynějších nepokojích kymácí křeslo.

Prezident vládne Egyptu autokratickým stylem od roku 1981. Jeho kritici mu vytýkají, že v zemi na Nilu vůbec nelze hovořit o svobodě slova ani o politické pluralitě. Výtkám Mubarak čelil například v roce 2007 po přijetí kontroverzních změn ústavy, které omezily dohled nad volbami a poskytly větší pravomoci prezidentovi. Obyvatele také sužují rostoucí ceny potravin, nedostatek pracovních míst a chronická korupce. Přes 40 procent Egypťanů živoří pod hranicí chudoby.

Na druhé straně si Mubarak v arabském i západním světě stále udržuje jistou prestiž. Egypt je dlouhodobě jedním z nejbližších blízkovýchodních spojenců USA. V zemi, která je označována za srdce moderního arabského světa, ale prezident naráží na odpůrce jak z řad opozice, tak z islamistických kruhů.

Před několika lety se potýkal s teroristickými útoky proti cizincům.

Podařilo se mu vylepšit infrastrukturu země, zvýšil úroveň zdravotnictví i vzdělání.

Bývalý velitel letectva Mubarak, který je někdy pro svou dlouholetou vládu nazýván Sfingou, je čtvrtým nejdelším vládcem v arabské zemi po libyjském vůdci Muammaru Kaddáfím, ománském sultánovi Kábusovi a jemenském prezidentovi Alím Abdalláhovi Sálihovi a třetím nejdelším vládcem v Egyptě - po faraonu Ramsesovi II., který vládl ve 13. století před naším letopočtem 66 let, a guvernéru Egypta z první poloviny 19. století Muhammadu Alím (43 let).

Mubarak je prezidentem již páté volební období. Do čela státu nastoupil po zavraždění svého předchůdce Anvara Sadata v říjnu 1981. Ihned rázně skoncoval s politickým a ekonomickým chaosem, který v zemi po vládě prezidentů Gamála Abdan Násira a Sadata panoval. Dal propustit politické vězně, povolil činnost politických stran a zahájil ekonomické reformy. V roce 2005 se v zemi konaly první pluralitní prezidentské volby - do té doby byl prezident volen v referendu.

Prezidentovi se do jisté míry podařilo eliminovat násilnosti ze strany radikálních islamistů, proti kterým neváhal tvrdě zakročit (paradoxem je, že sám byl v mládí členem fundamentalistického Muslimského bratrstva). V minulosti se též snažil bojovat proti korupci: v červenci 2002 bylo v největším protikorupčním procesu v zemi odsouzeno do vězení 31 osob, včetně několika bankéřů, podnikatelů a čtyř poslanců Mubarakovy vládnoucí Národní demokratické strany (NDP).

Mubarak vyvedl zemi z mezinárodní izolace. V roce 1989 bylo Egyptu obnoveno členství v Lize arabských států, které bylo pozastaveno po podpisu mírové smlouvy s Izraelem v roce 1979. Podařilo se rovněž normalizovat styky s Ruskem a zachovat dobré vztahy k USA. V době irácké agrese proti Kuvajtu v roce 1991 stál Egypt na straně zemí, jež bránily Kuvajt proti útočníkům, Mubarak ale nesouhlasil s americkým vpádem do Iráku v roce 2003. Časem se stal důležitým prostředníkem v izraelsko-palestinském konfliktu.

Již od mládí to rodáka z nilské delty (4. května 1928 ve vesnici Kafr al-Misilhá) táhlo k armádě a hlavně k letectvu. Po vojenské akademii prodělal výcvik stíhacího pilota, v 60. letech absolvoval Frunzeho vojenskou akademii v Moskvě. Poté se stal jedním z prvních egyptských pilotů nadzvukových stíhaček. Na začátku 70. let, kdy byl vrchním velitelem letectva, se stal egyptským hrdinou během jomkipurské války v říjnu 1973 s Izraelem, kdy řídil úspěšnou ofenzivu leteckých sil. Již v dubnu 1975 si jej ale Sadat vybral za svého viceprezidenta, kterým byl až do jeho smrti v říjnu 1981.

Mubarak, který byl v červenci 1994 na oficiální návštěvě v České republice, přežil nejméně šest pokusů o atentát - naposledy v červnu 1995 na summitu Organizace africké jednoty v etiopské Addis Abebě.

Je ženatý a má dva syny. O mladším Gamálovi se spekulovalo, že by mohl po svém otci převzít moc v Egyptě.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Prodej objektu k bydlení Příbor
Prodej objektu k bydlení Příbor

nábřeží Rudoarmějců, Příbor, okres Nový Jičín
4 950 000 Kč