Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kdo dělá potíže Trumpovu týmu? Agresivní diplomat sovětského střihu Kisljak

Svět

  15:26
WASHINGTON/PRAHA - Americká média každý týden odhalují zamlčované kontakty mezi lidmi z týmu prezidenta Donalda Trumpa a ruskou ambasádou. Posledním z řady těch, kdo s ní jednali, je Trumpův zeť a poradce Jared Kushner. O velvyslanci Sergeji Kisljakovi, hlavní postavě v celé záležitosti, se však příliš nepsalo. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil aféru kolem Kisljaka za hon na čarodějnice.

Ruský velvyslanec v USA Sergej Kisljak. foto: AP/ČTK

Ruský ambasador ve Spojených státech Sergej Kisljak ví, jakým způsobem si dělat přínosné přátele. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil bývalý velvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul, který zažil jednu z Rusových opulentních večeří, na něž si zve tak důležité členy administrativy, jak jen to jde.

Americký senát zvažuje výslech Brita, který varoval před ruským komprem na Trumpa

„Obdivoval jsem, jak hluboko do vládních kruhů se dostává, aby budoval vztahy se všemi možnými druhy lidí. Bylo působivé, jakým způsobem se dokáže přirozeně socializovat a nikdy nezapomenout své politické cíle,“ vzpomínal McFaul pro americký list New York Times (NYT) na své zkušenosti z večeře, jíž se účastnil před pěti lety. A nebyl sám. Tak jako ostatních večírků ruského ambasadora, i tehdy se jej účastnili důležití představitelé Obamových ministerstev obrany i zahraničí, často zodpovědní za formulaci vztahů s Ruskem.

Výborný socializační um vynesl Kisljakovi i ústřední roli v současné rozšiřující se aféře ohledně kontaktů lidí prezidenta Trumpa na Rusko. Kreml je totiž v tomto smyslu zosobněn právě Kisljakem. Už čtyři osoby z Trumpova okolí se kvůli jednáním s velvyslancem dostali do problémů.

Poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn musel z funkce odstoupit, protože zamlčel viceprezidentovi Mikeu Penceovi, že s Kisljakem jednal o zrušení sankcí. Šetří ho kvůli tomu FBI a tajné služby. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions zase čelí kritice kvůli tomu, že na schvalovacím senátním slyšení neřekl, že s ruským ambasadorem dvakrát hovořil ještě před podzimní prezidentskou volbou.

Trumpova dcera Ivanka se svým manželem Jaredem Kushnerem, poradcem Bílého domu...
Ivanka Trumpová a Jared Kushner.

Naposledy se v pátek ráno objevila informace, že s Kisljakem se v prosinci setkal i manžel Trumpovy dcery Ivanky Jared Kushner, poradce Bílého domu pro zahraniční politiku. Schůzce Kushnera s ruským ambasadorem, která byla „krátkým zdvořilostním setkáním“, byl podle listu USA Today přítomen i bývalý Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn. Televize NBC News v pátek oznámila, že na loňském nominačním sjezdu Republikánské strany se s Kisljakem setkal i Carter Page, Trumpův zahraničněpolitický poradce během volební kampaně. O obsahu debaty odmítl Page novinářům sdělit podrobnosti. Jednání, které podle NBC News nebylo neobvyklé, se zúčastnili i jiní velvyslanci.

Sovětská mentalita

Kariérní diplomat Kisljak vychovaný pro svou funkci ještě v sovětské éře je stálou osobností washingtonské scény téměř deset let. NYT jej popisuje jako usměvavého a srdečného muže s plynnou angličtinou říznutou slabě ruským přízvukem. Dokonalou znalost anglického jazyka však vyvažuje horlivou obhajobou asertivní ruské zahraniční politiky. V konferenční debatě je schopen nekompromisně obhajovat ruskou intervenci na Ukrajině a obvinit americké kolegy z pokrytectví a o chvíli později je zvát na večeři.

„Ne všichni jsme oceňovali jeho tvrdý a přímý styl. Ale nakonec si v mých očích dokázal vybudovat velký respekt jakožto někoho, kdo má na prvním místě zájmy své země,“ uvedl pro NYT Dimitri Simes z amerického Centra pro národní zájem.

Kisljak je expertem na kontrolu zbrojení s titulem z moskevského Institutu inženýrské fyziky. Na washingtonské ambasádě pracoval už na konci sovětské éry. Byl prvním zástupcem Ruska u NATO i náměstkem ruského ministra zahraničí. Velvyslancem v USA je od roku 2008. „Popsal bych jej jako nejvyšší ruskou autoritu ve znalosti amerických reálií,“ uvedl pro NYT analytik zahraniční politiky Vladimir Frolov.

„Je velmi chytrý, zkušený a vždy skvěle připravený. Zároveň se ale umí projevovat velmi cynicky, neukázněně a neflexibilně. Má sovětskou mentalitu a z ní vychází jeho agresivní přístup k USA,“ popsal ze svého úhlu pohledu velvyslance Nicholas Burns, bývalý náměstek ministra zahraničí, který s Kisljakem domlouval trojnásobné sankce proti Íránu.

‚Dělá jen svou práci‘

Svoje kontakty s představiteli nového amerického establishmentu Kisljak obhajoval už na podzim v souvislosti s obviněními kolem ruských hackerských útoků v době prezidentské volby. „Je normální, že se diplomaté účastní politických sjezdů a projevů prezidentských kandidátů. Je naší prací rozumět představitelům republikánů i demokratů,“ řekl při projevu na univerzitě v Stanfordu.

Na jeho obhajobu se ve čtvrtek postavila i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Odhalím vám vojenské tajemství. Diplomaté pracují a jejich práce spočívá ve vytváření kontaktů v zemích, kde se zrovna nacházejí. Pokud by to nedělali, nebyli by to diplomaté,“ vyjadřovala se ironicky ohledně probírané kauzy. Americké televizní stanici CNN Zacharovová vzkázala, že by „měla přestat s vytvářením falešných zpráv“.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov zase v pátečním rozhovoru s novináři označil aféru kolem velvyslance Kisljaka za hon na čarodějnice a přirovnal ji ke kampaním z dob mccarthismu, období 50. let minulého století poznamenaného zuřivým hledáním komunistických agentů v USA. „Velvyslanci jsou jmenováni, aby udržovali styky s hostitelským státem. Tuhle praxi nikdy nikdo nezpochybnil,“ konstatoval ruský ministr. „Nechceme a nebudeme se opičit. Kdybychom stejný postup uplatnili ve vztahu ke kontaktům velvyslance USA v Rusku (Johna) Teffta, byl by to docela veselý obrázek,“ poznamenal Lavrov.

Čtyři infarkty a dvě střelby. Za čtyři měsíce zemřelo již šest ruských diplomatů

Dokonce i někteří kritici ruské politiky uvedli, že je těžko překvapivé, že se ruský velvyslanec setkal s prezidentovými lidmi. „Je to jeho práce. Není na tom nic hanebného ani ze strany ministra Sessionse, který se s Kisljakem setkal ještě jako senátor,“ řekl bývalý americký velvyslanec na Ukrajině Steven Pifer.

Otázkou je, jak dlouho Kisljak ještě vydrží ve funkci velvyslance. Svým spolupracovníkům podle NYT sdělil, že by jej měl nahradit nějaký tvrdý generál. Kisljakovo jméno se však objevilo i na seznamu možných nástupců ruského ambasadora při OSN v New Yorku Vitalije Čurkina, který v únoru náhle zemřel. Je proto možné, že pouze vymění Washington za New York.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!