Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Trumpův ministr zahraničí? Skaut a tvrdý byznysmen, kterého v Moskvě každý zná

Svět

  18:04
WASHINGTON/PRAHA - Jeho jmenování vzbuzuje kontroverze. 41 let zůstal věren ropné společnosti ExxonMobil, kde je už 10 let ve funkci výkonného ředitele. Teď ale Rexe Tillersona čeká změna. Z byznysových kruhů by se na přání nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa měl přesunout do čela diplomatického aparátu.

Vladimir Putin a nově navržený ministr zahraničí Rex Tillerson. foto: ČTK

Nedostatek zkušeností s formální zahraniční politikou má nahradit výbornými vazbami na významné světové lídry v čele s Vladimirem Putinem.

Černý kůň souboje o post šéfa diplomacie předčil v politickém prostředí známější adepty, kterými byli bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani nebo prezidentský kandidát republikánů z roku 2012 Mitt Romney.

Trump vybral do funkce ministra zahraničí šéfa Exxonu Tillersona

Rodilý Texasan Tillerson navrch získal díky pověsti tvrdého a zručného vyjednavače znalého geopolitických faktorů ovlivňujících ropný průmysl. Dobré vztahy má s Ruskem, blízkovýchodními státy, jako je Katar, nebo s Nigérií. To si pochvaluje i Trump.

13.prosince 2016 v 13:44, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 17:15

The thing I like best about Rex Tillerson is that he has vast experience at dealing successfully with all types of foreign governments.

Je popisován jako politický konzervativec známý schopností rychle se přizpůsobovat novým okolnostem. V některých otázkách ale tak konzervativní není. Jako celoživotní skaut se v organizaci Boy Scouts of America zasadil o otevřenost vůči gayům.

Výhodou pro funkci ministra je jeho neústupnost při řešení ožehavých byznysových témat. Ostře se například postavil proti snaze venezuelského prezidenta Huga Cháveze znárodnit ropné společnosti. Většina z nich se snažila dohodnout, ale Exxon v roce 2014 v arbitráži vysoudil kompenzaci ve výši 1,6 miliardy dolarů a započal velký projekt se snahou naleznout nová ložiska ve vodách, které Venezuela považovala za své.

Ruský prezident Vladimir Putin a šéf Exxon Mobile Rex Tillerson se při jednání...
Budoucí americký prezident Donald Trump při setkání s Jamesem Mattisem.

„Jeho houževnatost, velké zkušenosti a hluboké porozumění geopolitickým reáliím z něj dělají skvělou volbu pro post ministra zahraničí,“ odůvodnil svůj výběr Trump.

Společné mají oba nejen vazby na nejvyšší byznysové kruhy, ale podle zdrojů CNN si Trump s ropným šéfem rozumí i v pohledu na svět, prý tak jako s nikým jiným. Jako multimilionář si bude Tillerson dobře rozumět i se zhruba třetinou Trumpova kabinetu, která se skládá z korporátních titánů a vlivných hráčů z Wall Street. Zároveň zapadá i do Trumpova plánu „vysušit bažinu“, tedy nahradit zkostnatělý politický establishment novými tvářemi s „reálnými životními zkušenostmi“.

‚V Moskvě ho zná každý‘

Ne tak už je volba šéfa ropné společnosti po chuti Kongresu. Narazit by při schvalování Trumpova kabinetu mohl i u republikánských kongresmanů. Texasan jim bude muset přiblížit svoje osobní názory na mezinárodní vztahy, například jak vidí spolupráci se státy NATO či asijskými spojenci. Což jsou témata, u nichž Trump naznačil změnu politického kurzu. Nejvíce ale kongresmanům vadí, že má Tillerson silné vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské prostředí jako takové.

Ty si vybudoval díky lukrativní dohodě z roku 2011, kterou vyjednal s ruským ropným gigantem Rosněft. Exxonu zaručila přístup k velkým zdrojům ropy v Arktické oblasti. Díky tomu dostal rodák z Texasu v roce 2013 prestižní ruský Řád přátelství udělovaný cizincům, kteří se zasloužili o zlepšení vztahů s Ruskem.

Podle Putinova poradce Jurije Ušakova je Tillerson solidní profesionál, který má s prezidentem a řadou dalších ruských činitelů dobré pracovní styky. „Tillersona zná v Moskvě každý,“ poznamenal. Kreml si podle Ušakova slibuje od jmenování ministra zahraničí konec krizového stavu v rusko-amerických vztazích.

Kvůli anexi Krymu a následným sankcím Exxon minuly zisky ve výši až miliardy dolarů. V pozici ministra proto bude Texasan čelit kritice kvůli střetu zájmů. Například kdyby usiloval o zrušení protiruských sankcí, těžko by vysvětloval svůj motiv. I kdyby měl všechny vazby s Exxonem zpřetrhány. Pod drobnohledem kvůli vazbám na Rusko budou i všechna rozhodnutí a dohody týkající se situace v Sýrii.

Rozporuplnou zprávou je jeho výběr pro klimatické aktivisty. Ropný průmysl není vnímán v souladu se snahou bojovat proti globálnímu oteplování. Na druhou stranu se Tillerson v čele firmy obrátil proti skepticismu předchozího šéfa Lee Raymonda. „Emise skleníkových plynů se mohou ukázat jako výrazné ovlivnění klimatu. ExxonMobil je proto odhodlán jednat a zároveň brát ohled na nejistoty, které v souvislosti s nimi zůstávají,“ popsal v roce 2007 snahu vyvážit obchodní zájmy s environmentální zodpovědností.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!