Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět rozplétá záhadu zničené metropole. Mluví se o svářeči i ruské lodi, kterou opustila posádka

Pohled na místo výbuchu v Bejrútu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na místo výbuchu v Bejrútu. | foto: Hussein MallaČTK

Bejrút/Praha Ulice Bejrútu zaplnily sutiny a střepy, přeplněné nemocnice musí odmítat pacienty. Část dvoumilionové libanonské metropole je v troskách, ale příčiny tragédie nejsou pořád zcela jasné. Lidovky.cz přináší souhrn faktů i spekulací ohledně exploze v bejrútském přístavu.

Kde k explozi došlo?

K neštěstí došlo v přístavu na severu města, v jeho industriální části. Exploze ale zasáhla i nedaleké obytné čtvrti, obchodní centra a poškodila město do vzdálenosti 10 kilometrů. Celkově v zasažené oblasti žije více než 750 tisíc lidí. Exploze roztříštila okna, vyrazila dveře, poškodila i státní letiště. Výbuch byl slyšet až na Kypru, který se nachází více než 200 kilometrů od Libanonu.

Co výbuch způsobilo?

Podle libanonského premiéra Hasana Dijába explozi způsobilo 2750 tun ledku, uskladněného v přístavním skladišti bez jakéhokoliv zabezpečení, který v něm ležel dlouhých šest let. Údajně se jednalo o dusičnan amonný zkonfiskovaný z obchodní lodi v roce 2014. Skladiště se přitom nacházelo nedaleko obchodního centra a oblíbených nočních čtvrtí.

Podle některých zpráv nesou plnou vinu za tragédii libanonské úřady. Analýza veřejných dokumentů a záznamů, kterou provedla stanice Al-Džazíra, ukazuje, že libanonští úředníci o tunách ledku, uskladněných v hangáru v bejrútském přístavu, celou dobu věděli.

Podle dostupných dokumentů ledek pochází z ruské lodi Rhosus, plující pod moldavskou vlajkou, která měla jet z Gruzie do Mosambiku. Kvůli technickým potížím musela ale loď v roce 2013 zastavit v Bejrútu. Libanonští úředníci jí z neznámých důvodů zabránili odplout, z lodě odešla posádka a nakonec ji její majitelé v přístavu zcela zanechali svému osudu. Náklad lodi byl pak přemístěn do přístavního skladu, konkrétně do hangáru č. 12, kde zůstal dlouhá léta.

Příběh lodi, z níž Libanonci zabavili osudný ledek. Před cestou s nitrátem se několikrát potopila, říká kapitán

Celníci se přitom pokoušeli umístění ledku vyřešit - libanonským soudům poslali mezi roky 2014 a 2017 minimálně pět dopisů, kde navrhují tři řešení - náklad se může exportovat, být předán armádě a nebo prodán soukromé firmě Lebanese Explosives Company. Za celou dobu nedostali podle Al-Džazíry celníci odpověď.

Zničený přístav v Bejrútu.
Libanonští vojáci hledají v troskách zraněné.

Ledek se používá jako hnojivo, ovšem využití má i v pyrotechnice a ve výrobě explozivních materiálů. K terorismu ledek použil například útočník při bombovém útoku v Oklahomě v roce 1995.

Ačkoliv je ledek slabší než TNT, síla exploze byla v Bejrútu tak silná, jako kdyby se odpálilo několik tun této výbušniny, popsal pro Washington Post Jeffrey Lewis, expert na bezpečnost zbraní a profesor na univerzitě v Monterey.

Látka ovšem sama o sobě není výbušná, pouze při hoření přitahuje kyslík a tím zesiluje oxidaci. Ke vznícení ale potřebuje dusičnan amonný správné podmínky, jichž se těžko dosahuje. „K explozi potřebujete extrémní podmínky,“ řekl pro deník The Guardian profesor chemického inženýrství z univerzity v Melbourne Gabriel da Silva.

Vysoce výbušnou se látka stává ve chvíli, kdy je kontaminovaná, například ropou. To se podle da Silvy stalo v Bejrútu. Na kontaminaci ukazuje i červenohnědá barva kouře, který zahalil libanonskou metropoli. Čistý hořící ledek totiž normálně způsobuje žlutý kouř.

Jak ale zásoby explozivního materiálu vzplály, není stále jasné. Nejnovější informace od libanonských bezpečnostních zdrojů dávají výbuch za vinu svářečským pracem, které ve skladu probíhaly. Tato hypotéza ale zatím není potvrzená.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.