6. listopadu 2017 2:49, aktualizováno  9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo postřílel baptisty v kostele? 26letý vyhozený voják letectva Kelley

Devin Kelley a útočná puška z jeho Facebooku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devin Kelley a útočná puška z jeho Facebooku. | foto: Facebok Devina Kelleyho/ repro CBS

Sutherland Springs / Praha Už několik hodin po střelbě v texaském kostele v Sutherland Springs, která si vyžádala 26 mrtvých a přes 20 zraněných, se začaly vynořovat první střípky informací o střelci. Podle zdrojů z vyšetřování agentury AP a deníku New York Times byl pachatelem Devin Patrick Kelley.

Policie zatím identitu střelce nepotvrdila. Podle vyšetřovatelů měl pachatel na sobě černé taktické oblečení, neprůstřelnou vestu a ozbrojen byl útočnou puškou. Další nespecifikovanou zbraň měl podle policie v autě.

Kelley sloužil podle různých zdrojů v letech 2010 - 2014 v americkém vojenském letectvu. Mluvčí letectva pro agenturu AP potvrdila, že Kelley byl v letectvu v roce 2010, kdy skončil, neřekla. Podle zpráv CBS byl vyhozen a skončil dokonce před vojenským soudem, zatím se neví proč. 

Útočník měl ženu a dítě. Podle deníku Washingotn Post byl v roce 2012 odsouzen vojenským soudem k roku vězení za napadení své ženy i potomka.

Mluvčí letectva pouze řekla, že sloužil na vojenské základně Holloman v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika.

FBI u místa činu v texaském městečku Sutherland Springs.
Místo útoku

Podle agentury Reuters nebyl Kelley obyvatelem malé komunity Sutherland Springs, která čítá jen několik stovek lidí. Bydlel u San Antonia, které je od Sutherland Springs vzdáleno přes 60 kilometrů.

Zatím není jasné, co Kelley dělal a jaký byl motiv jeho činu. Na nyní již smazaném Facebooku muže stejného jména se objevila 29. října letošního roku fotografie útočné pušky, zřejmě AR-15, s popiskem „She’s a bad bitch“.

Zřejmě útočná puška Devina Kelleyho.

Kelleyho policie našla mrtvého v nabouraném autě na okraji okresu. Měl střelné zranění - není zatím jasné, zda bylo od místního obyvatele, který na Kelleyho střílel, když odcházel z kostela, nebo spáchal sebevraždu.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tragédie nesouvisí s otázkou zbraní. Trump to řekl na pondělní tiskové konferenci v Tokiu, kde je na návštěvě.

„Tady jde o problém duševního zdraví. Ta otázka nesouvisí se zbraněmi,“ prohlásil Trump. Dotázán byl na to, jaký postup v reakci na událost v Texasu, zvolí. Trump řekl, že podle jeho informací byl pachatel „velmi narušený, s mnoha problémy“. „Je to velmi, velmi smutná záležitost,“ prohlásil.

Trump za „chorého a vyšinutého“ považuje i Stephena Paddocka, který v říjnu v Las Vegas zabil palbou z hotelového pokoje 58 lidí, kteří byli na koncertu nedaleko hotelu. Prezident tehdy řekl, že nešlo o terorismus. „Byl to chorý muž, vyšinutý muž. S mnoha problémy,“ soudí o Paddockovi.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT DOPRAVNÍCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz