8. října 2010 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo převezme cenu za mír, aneb přerušené vysílání CNN v Číně

Liou Siao-Po (vpravo) na archivním snímku s manželkou Liou-Sia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liou Siao-Po (vpravo) na archivním snímku s manželkou Liou-Sia |

Titulní stránky internetových vydání drtivé většiny světových deníků dnes pochopitelně plní zprávy o nejnovějším laureátovi Nobelovy ceny za mír. Jméno čínského disidenta Liou Siao-poa dnes v Oslu slavnostně ohlásil ředitel norského Nobelova institutu Geir Lundestad.

Nad udělením mírové ceny tomuto čínskému disidentovi se (na rozdíl od loňského roku, kdy bylo ocenění amerického prezidenta Baracka Obamy hodnoceno přinejmenším jako předčasné) nikdo nepozastavil. Přesto jsou reakce od počátku velmi vyhraněné: nadšení a gratulace ze strany podporovatelů po celém světě, vztek a výhružky ze strany vlády Čínské lidové republiky a následné výzvy západního světa k propuštění disidenta z vězení.

Čtěte také:

Cenu za mír získal Liou Siao-po. 'Je to kriminálník,' bouří se Čína

Zpravodajství CNN nabízí přímou reakci disidentovy manželky Liou Sia. V rozhovoru uvedla, že se nemůže dočkat, až navštíví manžela ve vězení a poví mu nejnovější zprávy. Dodala, že už si balí věci za dohledu policistů, kteří ji mají v příštích dnech do vězení na severu Číny dopravit. "Jsem velmi překvapená a šťastná. O tomhle se mi ani nesnilo," uvedla Liou Sia a dodala, že ji přátelé požádali, aby si jménem manžela připravila řeč, ale ona si připravila jen tu pro případ, že mu cena udělena nebude...

Krom radostných zpráv však server CNN zdůraznil i závažné nepříjemnosti. Uvedl, že právníci Liou Siao-poa vyjádřili obavy, aby ocenění Nobelovým výborem nakonec neznamenalo zhoršení celé situace ve smyslu přitvrzení ze strany čínské vlády. Server také upozornil, že Čína plošně vyřazuje vysílání televizního zpravodajství CNN na svém území, aby zamezila šíření zpráv o čerstvém laureátovi. Původní článek si můžete přečíst zde. 

Podle dalších ohlasů jsou rovněž systematicky zadržovány sms zprávy obsahující výrazy "Nobel", "disident" či laureátovo jméno.

Videorozhovory s manželkou Liou Siao-poa i s předsedou výboru Thorbjoernem Jaglandem nabídla úvodní webová strana zpravodajského serveru BBC. Britští redaktoři pod článkem výslovně vyzvali čtenáře, kteří se nacházejí v Číně, aby se veřejně podělili o své reakce a názory. Kupodivu se však prozatím žádné neobjevily... Přesvědčte se zde.

Francozský list La Libération citoval vyjádření Liou Sia, ve kterém výslovně poděkovala norskému výboru, Václavu Havlovi, dalajlámovi a všem dalším poporovatelům Liou Siao-poa, a svůj titulní článek doplnil fotografií davů, jež se shromáždily před jejím bydlištěm v Pekingu. Vše najdete zde.

Předseda Nobelova výboru Thorbjoern Jagland s fotografií Liou Siao-Poa

Redaktoři dalšího francouzského listu Le Figaro si lítostivě povzdechli nad tím, že Nobelovu cenu zřejmě nebude mít letos v prosinci kdo převzít, k věci ale ocitovali usměrňující vyjádření předsedy Nobelova výboru Thorbjoerna Jaglanda, který uvedl, že "cena za mír se přeci neuděluje podle toho, kdo si ji bude nebo nebude moci fyzicky převzít".

Připomněli také loňský rozhovor, jehož prostřednictvím vyjádřil Liou Siao-po naději a přesvědčení, že je otázkou času, kdy se napjatá situace ohledně lidských práv v Číně začne uvolňovat a kdy komunistické straně nezbyde než se uvolňování otevřít. Článek najdete zde.

Webové stránky Le Figaro nabízí také zajímavou fotogalerii deseti vybraných laureátů Nobelovy ceny za mír v minulosti. Zhlédněte zde.