Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo zákon nedodrží, musí počítat s vysokými pokutami. V rakouských hospodách platí zákaz kouření

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

VÍDEŇ/PRAHA Po čtvrtstoletí trvajících diskusích nebude v Rakousku počínaje pátečním prvním listopadem dovoleno kouřit v restauracích. Kdo zákaz nedodrží, musí počítat s vysokými pokutami.

Devítimilionová země patřila dosud k několika málo členským státům Evropské unie, kde bylo kouření v gastronomických zařízeních ještě povoleno. Počínaje rokem 2009 ukládal zákon restauracím nad 50 metrů čtverečních plochy zřídit oddělené části pro kuřáky a nekuřáky.

Teď ovšem prakticky všechny výjimky končí. V případě, že provozovatelé restaurací nedodrží ustanovení zákona, hrozí jim pokuta ve výši 2 tisíc eur, jestliže se bude jednat o první pochybení. Při opakovaném nedodržení zákona může být restauratérům udělena sankce až do výše 10 tisíc eur. Pokuty mohou hrozit i tehdy, jestliže nebude například zákaz kouření dostatečně vyznačen.

S finančním postihem ale musí počítat i návštěvníci hospod, kteří si po 1. listopadu přesto zapálí, a to ve výši 100 eur. Opakované porušení zákona může znamenat pokutu až tisíc eur.

Kuřáci – obletovaná skupina voličů

Debata o zákazu kouření v restauracích probíhala v Rakousku téměř čtvrtstoletí a byla předmětem lítého boje mezi politickými stranami, které nechtěly přijít o podporu významné části voličů.

Navzdory odporu gastronomů prosadila zákaz tehdejší vládní koalice sociálních demokratů a lidovců v roce 2015 s tím, že měl začít platit od května 2018. Řada provozovatelů se na to začala s předstihem připravovat.

Když ale vznikla po volbách z podzimu 2017 nová pravicová vláda konzervativních lidovců (ÖVP) a národoveckých Svobodných (FPÖ), bylo rozhodnutí předchozí vlády ve věci zákazu kouření v restauracích zrušeno.

Stalo se tak kvůli tlaku FPÖ, která tím dokonce podmiňovala vstup do koalice. Lidovecký kancléř Sebastian Kurz na tento její požadavek přistoupil.

Proti tomu se následně zvedla velká vlna odporu, která vyústila v celostátní petiční akci s názvem „Don’t smoke“. V ní pak zkraje roku 2018 podepsalo téměř 900 tisíc občanů požadavek, aby se Rakousko vrátilo k původně zvažovanému zákazu kouření v gastronomii. Kurzův kabinet to ovšem nevzal v potaz.

Posun tak nastal teprve poté, co se letos v květnu vládní spojenectví lidovců a Svobodných rozpadlo. Poslanci ÖVP, kteří už nebyli vázáni koaliční disciplínou, následně v parlamentu prohlasovali se zástupci ostatních stran návrat k původnímu zákazu.

Svobodná strana byla opět proti. Před letošními mimořádnými volbami se dokonce snažila prezentovat jako obhájkyně „svobody volby“, avšak bez úspěchu.

Ze statistik vyplývá, že v Rakousku kouří až třetina populace, přičemž 24 procent Rakušanů patří k pravidelným kuřákům. Mezi muži sáhne po některém tabákovém výrobku až 29 procent, v případě žen činí jejich podíl 22 procent. U Rakušanů mladších 17 let jich kouří v případě mužů 25 procent a žen 29 procent.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!