Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Když budeš křičet, zemřeš.' Castrova oběť popsala roky v zajetí

Svět

  7:00
WASHINGTON/PRAHA - Nabídl jí pomoc v nouzi a získal si tak její důvěru. Pak ji vlákal do svého domu, kde ji 11 let věznil a týral. Michelle Knightová, jedna ze tří obětí násilníka Ariela Castra, promluvila o děsivých zážitcích v americkém televizním pořadu Dr. Phil.

Michelle Knightová v televizním pořadu Dr. Phil foto: CNNReprofoto

"Vzal do ruky kovovou trubku, podržel mi ji nad hlavou a řekl mi: 'Když budeš křičet, tohle ti vrazím do krku a zabiju tě. Takže jsem nekřičela. Nevydala jsem ani hlásku. Jenom jsem tam ležela," vylíčila Michelle Knightová americkému psychologovi Philu McGrawovi v pořadu Dr. Phil. (Na úryvek z rozhovoru se můžete podívat v reportáži americké stanice CNN ZDE).

Ariel Castro u soudu

Michelle Knightové je dnes dvaatřicet let. V roce 2002 se stala první ze tří žen, které tehdy dvaačtyřicetiletý Ariel Castro unesl a dlouhá léta věznil ve svém domě v americkém Clevelandu. Castro se svými oběťmi - Michelle Knightovou, Amandou Berryovou a Georginou DeJesusovou - zacházel neobyčejně brutálně: surově je bil, systematicky znásilňoval a psychicky týral. Na začátku letošního května se ženám podařilo ze zajetí utéci. Castro se ke svým činům doznal a v srpnu byl odsouzen ke trestu doživotí plus 1000 let. Před soudem se hájil tím, že je chorobně závislý na sexu. V září jej vězeňská stráž našla v cele mrtvého; pitevní zpráva naznačuje, že zemřel při masturbační praktice nazvané autoerotická asfyxie (více čtěte ZDE).

K PŘÍPADU CASTRO

Odpočívej v pokoji

Michelle Knightovou přivedla Castrovi do cesty náhoda. Mladá žena bloudila ulicemi Clevelandu v marné snaze najít kancelář sociálních pracovníků. Castro si jí všiml, když kolem projížděl v autě, zastavil a nabídl, že ji na úřad zaveze. Místo toho ji odvezl před svůj dům, kam ji vlákal pod záminkou, že jeho fenka nedávno porodila štěňata a že jedno z nich Knightové věnuje pro jejího syna. Uvnitř však ženu napadl, svázal ji prodlužovacím kabelem a posléze odvlekl do sklepa, kde ji řetězy připoutal ke zdi, těsně pod nápisem "Rest in Peace" (odpočívej v pokoji).

Těmito zrezivělými řetězy Castro všechny ženy spoutával, aby je mohl znásilňovat.

"Svázal mi ruce a nohy drátem," popsala Knightová se slzami v očích McGrawovi. Krk jí ovíjel řetěz, který byl utažený kolem kovové tyče upevněné v podlaze sklepa. "Když to moc utáhnu a ty to nepřežiješ, bude to znamenat, že jsi tu neměla zůstat. Bude to znamenat, že si tě chtěl vzít Bůh," řekl jí prý Castro. Knightová v rozhovoru také uvedla, že bývala k tyči připoutaná celé dny, aniž by si mohla lehnout, a na hlavě přitom měla motocyklistickou helmu, kvůli které nemohla pořádně dýchat a z nedostatku kyslíku omdlévala.

Pětkrát jsem potratila

Castro Knightovou týral s neúprosnou pravidelností. Nedával jí najíst, téměř nahou ji zamykal do nevytopeného, vymrzlého pokoje, surově ji znásilňoval a bil ji vším, co mu přišlo pod ruku. Závěry lékařských vyšetření, jež žena po svém osvobození podstoupila, hovoří jasně: klouby i svaly Knightové léta zajetí vážně poškodila, utrpěla také dočasnou ztrátu zraku. Kromě toho podle svých slov několikrát potratila.

Zakryté schodiště vedoucí do sklepa, kde Castro věznil tři ženy.

Když Castro zjistil, že je Knightová těhotná, udeřil ji do břicha těžkou činkou. "Upadla jsem na zem. Řekl: 'Do zítřka to musí být pryč.' Nic víc. A pak, když jsem skutečně potratila, mi vyčítal, že ho nenávidím, že jsem zabila jeho dítě, a uhodil mě do tváře s tím, že je to moje vina," řekla Knightová.

Během prvního roku zajetí jí Castro často vyprávěl o tom, že plánuje unést další dívky. "Prosila jsem ho, ať to nedělá, aby nikdo další nemusel procházet stejným peklem jako já," vzpomíná Knightová. Castro na její prosby nebral ohled: v roce 2003 uvěznil Amandu Berryovou, o rok později Georginu DeJesusovou. Podle vyšetřovatelů to byla právě Knightová, která svým spolutrpitelkám dodávala odvahu a byla jim oporou, poznamenala CNN. "Někdy (Berryová) plakala. Utěšovala jsem ji, že všechno bude dobré a že se jednou vrátíme domů. Prostě jsme musely čekat," řekla Knightová McGrawovi.

Nutná očista

"To, jak ohromnou sílu za těch 11 let prokázala, ve mně vzbudilo nesmírnou pokoru. Řekl jsem jí: 'Michelle, v životě už si nebudu na nic stěžovat. Když si uvědomíte, čím vším prošla, všechno ostatní působí tak banálně," prohlásil po skončení rozhovoru McGraw pro CNN.

Sama Michelle Knightová popsala rozhovor jako tolik potřebnou katarzi. "Po 11 letech mě konečně někdo vyslechl. Je to osvobozující," uzavřela.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat