Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní, řekl při skromné pietě k výročí konce války Putin

Proslov prezidenta Vladimira Putina během skromných oslav výročí konce války. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proslov prezidenta Vladimira Putina během skromných oslav výročí konce války. | foto: Reuters

Moskva Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní. Podle agentury AFP to v sobotu prohlásil v Moskvě prezident Vladimir Putin při příležitosti oslav 75. výročí porážky nacistického Německa a konce druhé světové války. Kvůli pandemii způsobené koronavirem jsou však oslavy velice komorní, plánovanou vojenskou přehlídku úřady odložily na pozdější, dosud neurčené datum.

„Víme a pevně věříme, že jsme neporazitelní, když stojíme při sobě,“ řekl Putin při krátkém proslovu proneseném před památníkem padlých nedaleko Kremlu. Oslavy konce Velké vlastenecké války, jak se v Rusku říká druhé světové válce, jsou v zemi téměř posvátným dnem, poznamenává AFP.

Šéf Kremlu ve svém proslovu nezmínil pandemii covidu-19, která letošní významné oslavy porážky nacistického Německa silně poznamenala. Úřady musely odložit očekávanou velkou vojenskou přehlídku, při níž měla armáda předvést na Rudém náměstí nejmodernější vybavení před zraky řady zahraničních státníků a demonstrovat tak geopolitickou moc Ruska. Putin však znovu slíbil, opět bez zmínky o koronaviru, že země oslaví vítězství nad nacisty „patřičným způsobem“ později.

Když Rusové stojí při sobě, tak jsou nepřemožitelní. Podle agentury AFP to v...
Oslav 75. výročí porážky porážky nacistického Německa se kvůli koronaviru...

Prezident na začátku krátkého proslovu poklekl na koleno před památníkem neznámého vojína pod červenými zdmi Kremlu a složil k němu kytici červených růží. Následně vzdal hold asi 27 milionům zemřelých bojovníků Sovětského svazu v druhé světové válce a válečným veteránům. „Zachránili vlast, život následující generace, osvobodili Evropu, bránili svět,“ řekl prezident. „Naši veteráni bojovali za život proti smrti, jejich solidarita, jejich odhodlání pro nás navždy zůstanou příkladem,“ dodal. „Skláníme se před vzpomínkou na ty, kteří se z války nevrátili,“ prohlásil Putin. Poté držel minutu ticha.

Kolem něj stáli se značným odstupem vojáci v uniformách. Putin se již před několika měsíci uchýlil do své rezidence na předměstí Moskvy, kde pobývá v izolaci.

Jedinou částí vojenské přehlídky, která se v sobotu odehrála, byl přelet vojenských letadel. Nad Moskvou přeletěly desítky stíhaček, průzkumných i zásobovacích letadel a helikoptér, nad Rudým náměstím pak jedna z letek vykreslila kouřem ruskou trikolóru. Podobné přelety se v sobotu odehrají také v dalších 46 ruských městech.

Část oslav veřejnosti se podle agentury TASS přesunula na internet. Lidé mohou na speciální připomínkovou webovou stránku nahrávat fotky svých předků a psát o jejich příbězích z války. Ty se pak budou vysílat na celostátních televizních kanálech či na obrazovkách v metru. Ve 29 městech se také bude konat ohňostroj.

Rusko eviduje již téměř 200 000 potvrzených případů koronaviru od začátku pandemie, je v tomto ohledu pátou nejhůře zasaženou zemí na světě. Infikovaných tam přitom v posledním týdnu přibývá každodenně více než 10.000. Počty zemřelých hlášené Moskvou jsou však oproti podobně postiženým státům nízké, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podle úřadů dosud podlehlo 1827 pacientů.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!