Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ke krádeži Klimta se přiznali dva zloději. Obraz prý rybářskou udicí vytáhli střešním oknem

Portrét dámy byl pohřešován 23 let. foto: Reuters

Řím - Obraz rakouského malíře Gustava Klimta, který loni v prosinci náhodou nalezl zahradník ukrytý ve zdi galerie severoitalského města Piacenza, ukradli a následně vrátili dva členové zlodějského gangu.
  9:26

K činu se policii sami přiznali, napsal britský deník The Guardian. Pokračuje tak objasňování jedné z největších záhad svého druhu. Obraz nazvaný Portrét dámy, který Klimt namaloval mezi lety 1916 a 1917, zmizel v únoru 1997 při rekonstrukci galerie v Piacenze. 

Loni v prosinci zahradník v galerii čistil zeď od břečťanu a přitom si všiml skrytého kovového poklopu. Když ho otevřel, našel v něm pytel a uvnitř zabalený obraz. Minulý týden pravost díla potvrdili experti.

Obraz náhodou nalezl zahradník. Jde skutečně o originál Gustava Klimta
Obraz Gustava Klimta se pohřešoval od roku 1997

Vyšetřovatelé v pátek v souvislosti s případem vyslechli dva muže. Údajně to jsou členové gangu, který měl před lety na svědomí řadu vloupání v Piacenze a okolí. Do rukou policie se dostali pouhých několik hodin poté, co se k činu sami přiznali v dopise adresovaném místnímu novináři Ernannu Marianimu.

Obraz, který ve zdi galerie náhodou objevil zahradník, je opravdu ukradené dílo slavného Klimta

Právě jejich skupina obraz ohodnocený na 60 milionů eur (podle dnešního kurzu 1,5 miliardy korun) ukradla a před čtyřmi lety vrátila „jako dárek městu“. Do té doby jej zloději ukrývali na neznámém místě, uvedl jejich obhájce. Jejich tvrzení je podle novináře Marianiho věrohodné, protože obraz by pravděpodobně neunikl poškození, pokud by byl celou dobu od krádeže ukryt ve zdi, kde byl nyní nalezen.

Podle policistů pachatelé patrně při krádeži použili rybářskou udici, s jejíž pomocí obraz vytáhli vysazeným střešním oknem. K tomu, že se rozhodli obraz vrátit a k činu se přiznat, přispělo uplynutí dvou desítek let promlčecí lhůty. Proto se mohli přestat obávat, že za svůj čin půjdou do vězení.

Muzeum ukazuje soukromí Gustava Klimta. Nahlédněte

Gustav Klimt (1862-1918), jehož otcem byl zlatník a rytec pocházející z Čech, je považován za jednoho z nejvýznamnějších malířů přelomu 19. a 20. století a do historie se zapsal jako spoluzakladatel vídeňské secese a symbolismu. Byl vyhledávaným portrétistou především slavných vídeňských žen, ale také významným krajinářem, dekoratérem a návrhářem nábytku a uměleckých předmětů.

Klimtovy práce se v posledních letech prodávají za desítky milionů dolarů. Nejdráže prodaným obrazem tohoto malíře je dílo Wasserschlangen II (Vodní hadi II), zobrazující dvě nahé ženy, za nějž v roce 2013 v soukromém prodeji zaplatil nový majitel podle médií téměř 184 milionů dolarů (zhruba 4,2 miliardy Kč).

Autor: