Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ke kritikům knihy nelichotivé vůči Trumpovi se přidal šéf CIA

Svět

  20:08aktualizováno  21:36
WASHINGTON - Ke kritikům knihy nelichotivé vůči Donaldu Trumpovi se v neděli přidal prezidentův politický poradce Stephen Miller a také ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Autor knihy Michael Wolff ve svém díle zpochybňuje schopnosti a duševní zdraví šéfa Bílého domu.

Michael Wolff autor knihy o Donaldu Trumpovi foto: ČTK

Miller podle agentury Reuters při bojovném interview v televizi CNN knihu Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu označil za „nic než hromadu blbostí, skrz naskrz“. Pompeo se pak v pořadu Fox News Sunday na otázku týkající se tohoto tématu na chvíli odmlčel, protože, jak řekl, je to „absurdní otázka“.

„Toto pochází od lidí, kteří prostě ještě nepřijali fakt, že prezident Trump je prezidentem Spojených států, a mně je jich líto...,“ prohlásil Pompeo.

Wolff v knize mimo jiné napsal, že poradci prezidenta považují za dětinského a pologramotného. Museli prý Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě.

Donald Trump v reakci prohlásil, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží. Na twitteru se v sobotu označil za velmi vyrovnaného a geniálního člověka.

„Portrét prezidenta v této knize je v naprostém rozporu se skutečností, se zkušeností těch, kteří s ním spolupracují,“ řekl dnes Miller. Zároveň kritizoval bývalého Trumpova poradce Stevea Bannona, kterého Wolf v knize obsáhle cituje.

Bannon si už sype popel na hlavu a od knihy dává ruce pryč. Nelibost prezidenta vyvolal tím, že vylíčil jako „vlastizrádnou“ a „nevlasteneckou“ schůzku v newyorské Trump Tower z června 2016. Zúčastnila se jí skupina lidí blízkých Trumpovi, včetně jeho syna Donalda, a ruská advokátka Natalja Veselnická.

V neděli Bannon vydal podle agentury AP prohlášení, v němž ujišťuje o své podpoře Trumpovi a zároveň oceňuje prezidentova nejstaršího syna jako „vlastence a dobrého člověka“. Vyjadřuje zároveň politování nad tím, že jeho „opožděná reakce na nepřesné informování ohledně Dona juniora odvrátilo pozornost od historických úspěchů prezidenta v prvním roce“ jeho působení ve funkci šéfa státu.

Miller se v televizním rozhovoru rozohnil a kritizoval zpravodajství CNN a také moderátora Jakea Tappera za tlak, který na něj ve svých otázkách vyvíjí. Tapper pak náhle rozhovor ukončil se slovy: „Myslím, že jsem už promrhal dost času svých diváků.“ Trumpa se v sobotu už zastal například ministr zahraničí Rex Tillerson. V neděli jeho příkladu následovala velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová, která řekla, že je v Bílém domě každý týden a „nikdo nezpochybňuje prezidentovu vyrovnanost“. „Jsem vždy překvapena tím, jak daleko lidé zajdou, aby kvůli penězům a moci lhali,“ uvedla v pořadu televize ABC „Tento týden“.

V neděli amerického prezidenta podpořila také britská premiérka Theresa Mayová. Řekla, že si o jeho duševní zdraví starosti nedělá a že Trump je člověk, který se snaží dělat rozhodnutí, jež jsou v nejlepším zájmu USA.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat