Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ke krveprolití ve Volgogradě se přihlásili Iráčané. Příští terč? Soči

Následky teroristického útoku v ruském Volgogradu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky teroristického útoku v ruském Volgogradu | foto: Reuters

MOSKVA K odpovědnosti za prosincové teroristické útoky v jihoruském Volgogradu se na videu přihlásila irácká organizace Ansar al-Sunna. Dva sebevražedné atentáty, které usmrtily 34 lidí a více než sto dalších zranily, provedli údajně členové této skupiny jménem Sulejman a Abdurachman. Jejich příštím terčem se prý stane olympiáda v Soči.

O podílu bojovníků irácké teroristické skupiny na atentátech ve Volgogradu hovoří i prohlášení vůdce severokavkazských extremistů Doku Umarova, o němž v pondělí informoval jeden z webů blízkých islamistům. V takzvaném poselství ruskému národu Umarov vyhrožuje, že útoky obdobné akcím ve Volgogradu budou pokračovat, dokud z Kavkazu neodejdou ruská vojska.

ČTĚTE TAKÉ:

'Dárek' Putinovi

Skupina Ansar al-Sunna (Stoupenci tradic) vznikla podle dostupných informací před víc než deseti lety v Iráku a je napojena na teroristickou síť al-Káida. Podle ruských médií jsou jejími členy převážně Kurdové a rovněž Arabové útočící často v zahraničí. V Iráku se Ansar al-Sunna přihlásila k několika sebevražedným atentátům, při nichž zahynuly desítky lidí.

Na videu, které bylo zveřejněno na internetu a jímž se bojovníci organizace k teroristickým útokům ve Volgogradě hlásí, hovoří údajní atentátníci rusky se silným přízvukem. Ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi vzkazují, že na olympijských hrách v Soči dostane on a všichni přijíždějící turisté "dárek".

"Bude to naše odveta za všechnu muslimskou krev prolévanou každodenně po celém světě, ať už v Afghánistánu, Somálsku nebo Sýrii," uvádí se ve videoklipu. Atentátníci na záběrech demonstrativně sestavují výbušné zařízení a odjíždějí automobilem s roznětkou v rukách.

Oba muži se hlásí ke skupině Vilájat Dagestán (Provincie Dagestán), která je součástí skupiny Ansar al-Sunna. "Provincie Dagestán" má být spolu s dalšími severokavkazskými autonomními regiony součástí takzvaného Kavkazského emirátu, který chce Umarov vytvořit v rozsáhlé oblasti mezi severními svahy Kavkazu a jihoruskou stepí.

Vůdce teroristů už loni opakovaně varoval, že podnikne ozbrojené atentáty proti ruským městům včetně olympijského Soči. Toto černomořské letovisko leží na území, které si islamisté pro svůj emirát nárokují.

Atentáty ve Volgogradu

Při útoku ve Volgogradu teroristé koncem prosince zaútočili na místní nádraží a linkový trolejbus. Podle zjištění ruských vyšetřovatelů přijeli do města ze severního Kavkazu, kde podstoupili výcvik sebevražedných atentátníků. Vyšetřovatelé z atentátu na nádraží zprvu podezírali "černou vdovu" po padlém islamistovi, nicméně po čase začali za pachatele obou útoků označovat muže, a to nejspíše "slovanského typu".

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....