30. dubna 2016 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Keňský prezident varuje pytláky: zapálil největší množství zabavené slonoviny

V Keni se podařilo zabavit rekordní množství slonoviny - 105 tun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Keni se podařilo zabavit rekordní množství slonoviny - 105 tun | foto: Reuters

NAIROBI V Keni v sobotu začali pálit 105 tun slonoviny a přes tunu nosorožčích rohů zabavených pytlákům. Jde údajně o historicky největší množství slonoviny na světě, které bude naráz zlikvidováno. Oheň zapálil keňský prezident Uhuru Kenyatta a jeho gabonský protějšek Omar Bongo Ondimba.

Dramatický krok má upozornit na problém pytláctví. V Keni v pátek začal regionální summit o způsobech boje proti pytláctví, které decimuje africké slony.

Bezprecedentní množství zabavených klů a rohů byly navršeny do dvanácti hranic, které podle odhadů budou hořet zhruba 48 hodin.

Pytláci jsou stále lépe vybaveni a ročně zabijí kvůli klům na 30 tisíc slonů. Spolu s přirozeným úhynem slonů tak dochází k tomu, že ročně uhyne více těchto zvířat, než se jich narodí. Je tak ohrožena budoucnost současných asi 475 tisíc slonů, kteří žijí volně v Africe. Nevládní organizace na ochranu zvířat a úřady zemí jako Keňa, Uganda či Gabon ale věří, že se slony podaří zachránit.

Správce parku v Keni stojí před zabavenou slonovinou
Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Například Keňa kvůli pašerákům vytvořila jednotky rychlého zásahu s vrtulníky, zpřísnila zákony a s pomocí členů britských speciálních sil vycvičila své oddíly, které vybavila zařízením pro noční vidění a moderními zbraněmi. Cvičí i psy, kteří dokážou vystopovat pašeráky a jimi přepravovanou slonovinu. Počet zabitých slonů tak v této africké zemi klesl ze 164 v roce 2014 na 93 v roce 2015.

ČTK