Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kerry a Lavrov v Ženevě ohlásili další mírovou konferenci o Sýrii

USA

  12:15
ŽENEVA - Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov se v pátek v Ženevě dohodli na setkání koncem září v New Yorku kvůli přípravě nové mezinárodní mírové konference o Sýrii po názvem Ženeva 2. Zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí dodal, že pro úspěch konference je nezbytné dohodnout se na kontrole a likvidaci syrských chemických zbraní.

Ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov na konferenci o Sýrii v Ženevě foto: ČTK

Lavrov při této příležitosti pochválil Kerryho za pochopení ohledně toho, jaký význam má pokrok v diplomatických jednáních o Sýrii.

K TÉMATU:

V Ženevě v pátek pokračovala jednání obou ministrů o ruském plánu kontroly syrských chemických zbraní především za účasti expertů obou stran, kteří mají zevrubně zpracovat a doladit dohodu.

John Kerry, Sergej Lavrov a Lachdar Brahímí (uprostřed), zmocněnec OSN a Ligy arabských států

V Římě mají o syrské krizi na programu jednání ministři vnitra šesti největších zemí Evropské unie (Německa, Francie, Británie, Itálie, Španělska a Polska) a rovněž Spojených států.

Syrská opozice svolala naléhavou schůzku svého vedení do Istanbulu.

Likvidace chemických zbraní v Sýrii může trvat roky

"Plán navržený Rusy je jistě proveditelný. Jenže to bude trvat dlouho. Půjde pravděpodobně o záležitost několika let," upozornil expert z Nadace pro strategický výzkum se sídlem v Paříži Olivier Lepick. Je zapotřebí udělat inventuru syrského chemického arzenálu, převzít nad ním kontrolu a pak jej rozebrat a zničit.

Rusko, které mělo 40 000 tun chemických zbraní a Spojené státy, jež jich měly 30 000 tun, začaly likvidovat svoje chemické arzenály na konci 90. let. "A dosud neskončily," řekl Lepick.

Likvidace chemických zbraní je totiž nesmírně složitá: chemikálie jsou nebezpečné, obsahují toxické látky a při jejich ničení je potřeba přijmout sérii bezpečnostních opatření k ochraně pracovníků i životního prostředí. Bude také drahá, může stát až několik set milionů dolarů. Kdo takovou sumu uhradí, zůstává zatím otázkou.

Dohled mezinárodních inspektorů navíc vyžaduje záruku absolutní bezpečnosti, což v zemi zachvácené válkou patrně nebude možné.

Autoři: ,