9. září 2013 11:57, aktualizováno  19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kerry: Asad může předejít útoku, když odevzdá chemické zbraně

John Kerry na tiskové konferenci v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Kerry na tiskové konferenci v Londýně | foto: ČTK

LONDÝN Šéf americké diplomacie John Kerry prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad by mohl odvrátit zásah v Sýrii, pokud by do týdne odevzdal všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství. To se však podle něj nestane. Kerry se tak vyjádřil na návštěvě Velké Británie, kde se sešel se svým protějškem Williamem Haguem.

Americké ministerstvo zahraničí později uvedlo, že Kerryho vyjádření bylo řečnickou poznámkou, naznačující nepravděpodobnost toho, že by se Asad vzdal chemických zbraní.

"Kerryho řečnická poznámka měla vyjádřit nepravděpodobnost toho, že by se Asad zřekl chemických zbraní, jejichž použití popírá. Kerry chtěl naznačit, že tomuto brutálnímu diktátorovi, který si v minulosti nezodpovědně zahrával s fakty, nelze věřit, že by odevzdal chemické zbraně. Jinak by tak učinil již dávno. Proto svět nyní čelí této situaci," řekla mluvčí ministerstva.

Spojené státy podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat krátkým vojenským úderem. Kerry  zopakoval, že Washington má přesvědčivé důkazy, že Asad chemický útok podnikl.

Amerika má být přípravena na cokoli

Syrský prezident Asad varoval USA před jakýmkoli útokem na jeho režim. V případě takového zásahu mají být Spojené státy "připravené na všechno".


Podle Kerryho mají chemické zbraně v Sýrii pod kontrolou pouze tři lidé - prezident Asad, jeho bratr Máhir a jistý nejmenovaný generál. "Chemické zbraně v Sýrii jsou pod přísnou kontrolou Asadova režimu. Kontrolu nad pohyby a použitím těchto zbraní mají Bašár Asad, jeho bratr Máhir Asad a jistý generál," konstatoval šéf americké diplomacie na tiskové konferenci s Haguem.

Kerry reagoval na tvrzení syrského vůdce, který v neděli v rozhovoru s americkou televizí CBS popřel, že by stál za použitím chemických zbraní v občanské válce v Sýrii a že by měl cokoli společného s chemickým útokem na Damašek z 21. srpna. Bílý dům tento masakr, při němž zahynuly stovky lidí, připisuje Asadovi.

Kerry je přesvědčen o Assadově vině

V posledních dnech se objevily spekulace, že chemický útok vedly některé složky syrské armády bez přímého Asadova souhlasu. "Asadův režim je Asadův režim a tento režim vydává rozkazy. My jsme zachytili vysoké představitele (Asadova) režimu, jak udílejí nařízení pro přípravu chemického útoku a angažují se v těchto přípravách," podotkl Kerry.

Podle jeho slov by Asad mohl krizi jednoduše vyřešit tím, že by chemické zbraně "do posledního kusu" předal mezinárodnímu společenství. "To však (Asad) nehodlá udělat," řekl šéf americké diplomacie.

CNN odvysílala záběry po útoku v Sýrii

Americká zpravodajská televize CNN odvysílala drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po srpnovém chemickém útoku na Damašek. Třináct obrazových záznamů, jež stanice získala, promítli minulý týden pracovníci amerických zpravodajských služeb na uzavřeném zasedání členům senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb. Více čtěte ZDE

USA přesvědčují své spojence o nezbytnosti vojenského zásahu proti syrskému režimu. K odvetné akci nemají souhlas Rady bezpečnosti OSN a zatím ani nedokázali dát dohromady širší koalici na její podporu. Není ani jasné, zda intervenci schválí tento týden obě komory amerického Kongresu.

Kerry  zdůraznil, že Washington si je vědom toho, že syrský konflikt si žádá především politické řešení. "Spojené státy, prezident (Barack) Obama, já a další se shodujeme v tom, že ukončení konfliktu v Sýrii si žádá politické řešení. Neděláme si iluze, že by (konflikt) mohl být vyřešen pouze vojensky," uvedl Kerry.

Britský ministr zahraničí Hague Kerryho ujistil, že Spojené státy mají "naprostou diplomatickou podporu Británie" ve svém záměru podniknout vojenský útok na Sýrii. Zároveň ale připomněl, že britská vláda respektuje postoj britského parlamentu, který se vyslovil proti účasti Londýna v případném zásahu proti Damašku. Kerry ubezpečil Haguea, že zamítavé stanovisko parlamentu nijak nepoškodilo výjimečné americko-britské vztahy.

Reagovat na syrský chemický útok chce už 25 zemí

Dalších čtrnáct států podepsalo dokument, který viní syrský režim z použití chemických zbraní a žádá silnou mezinárodní odpověď. Novými signatáři jsou podle Bílého domu z evropských zemí Německo, Dánsko, Maďarsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Chorvatsko, Kosovo, Rumunsko a Albánie. Podpis dále připojili Katar, Spojené arabské emiráty, Maroko a Honduras.

Již dříve kromě USA dokument podepsaly Austrálie, Kanada, Francie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Španělsko, Turecko a Británie. Z osmadvaceti členských států NATO jich podpis připojilo šestnáct.


Lidovky.cz, ČTK

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na Lidovky.cz