Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli klimatu se neomezujte, vzkázal Bidenův zmocněnec Kerry. Oteplování prý vyřeší technologie

Americký zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry na tiskové... | foto: ČTK/AP

Washington Americký zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry čelí kritice i posměchu některých odborníků a aktivistů za svůj víkendový výrok, že zásadní roli při stabilizaci světového klimatu budou hrát technologie, které dosud nebyly vyvinuty. Vědci varují, že lidstvo musí přijmout zásadní kroky v příštích desetiletích, aby splnilo cíle stanovené nynějšími klimatickými dohodami.

Vývoj a nasazení nových technologií přitom trvá většinou 30 až 100 let, řekl serveru BBC profesor Julian Allwood z Cambridgeské univerzity.

Kerry o víkendu BBC řekl, že USA vedou světový boj se změnami klimatu a rychle například vyřazují z provozu uhelné elektrárny. Ty jsou velkým producentem skleníkových plynů, které podle většiny vědců k oteplování klimatu významně přispívají.

Kerry však odmítl, že by Američané museli kvůli boji s klimatickými změnami měnit svůj životní styl, například tím, že budou jíst méně masa. „Nemusíte se vzdát kvality života, abychom mohli dosáhnout těch věcí, kterých chceme dosáhnout,“ řekl.

„Vědci mi říkají, že 50 procent snížení, které musíme učinit (k dosažení uhlíkové neutrality) do roku 2050 nebo 2045, přijde využíváním technologií, které ještě nemáme,“ pokračoval Kerry.

Nemožné, oponují vědci

Tuto jeho poznámku však kritizovala řada vědců a to jak klimatologů, tak inženýrů. „Je v podstatě nemožné, aby nové technologie energetické infrastruktury měly výrazný dopad na míru globálních emisí v čase, který nám zbývá,“ řekl cambdridgeský profesor Allwood. Každé dosavadní technologické změně v energetické infrastruktuře podle něj trvalo 30 až 100 let od vývoje, než dosáhla pětiprocentního zastoupení na existujících trzích.

Dlouho podle Allwooda trvá samotný výzkum a dolaďování technologie, poté přijde na řadu úprava zákonů a směrnic či integrace do stávajících energetických systémů. Do toho je nutné se vypořádat se společenskou přijatelností nových řešení a s odporem zástupců starých technologií, kteří se brání tomu, aby byli vyřazeni z provozu.

Jen Baxterová, mluvčí britské komory inženýrů, rovněž označila Kerryho výroky za velmi optimistické. Lidé by podle ní neměli vkládat důvěru do rodících se či dokonce dosud neexistujících technologií, ale soustředit se na ty vynálezy, které jsou již nyní k dispozici. K dosažení klimatických cílů podle ní bude rovněž nutné, aby lidé změnili svůj životní styl, například tím, že budou více využívat veřejnou dopravu.

Podobný názor zastává také Craig Bennett, ředitel ekologické organizace The Wildlife Trusts, podle nějž lidem nové technologie jistě poslouží. Podpoří však podle něj ale spíše již dnes rozvinutá odvětví jako výrobu energie z obnovitelných zdrojů nebo technologie jejího uchovávání. „Budeme rovněž potřebovat jisté změny chování, aby lidé více chodili a jezdili na kole nebo jedli méně masa. Tato opatření také přináší zdravotní výhody,“ dodal.

Kerry rovněž v rozhovoru vyzdvihl snahu současné administrativy prezidenta Joea Bidena o snížení emisí skleníkových plynů. V USA se chystá zavření 58 uhelných elektráren, přičemž na otevření nových již podle něj na dnešním trhu nelze sehnat finance. Americká vláda chce podle něj přejít na udržitelné zdroje energie co nejrychleji. Na 75 procent veškeré energetické výroby zprovozněné v posledních letech v USA je podle Kerryho založeno na udržitelných zdrojích.

Kerry rovněž odmítl obavy některých kritiků, podle nichž jsou vytyčené cíle příliš ambiciózní. „Nejen, že se tam (k uhlíkové neutralitě) dostaneme, dosáhneme jí dokonce dříve, než si lidé myslí,“ řekl.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...