Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kerry v Soulu pohrozil ‚zločinnému‘ severokorejskému režimu

USA

  11:55aktualizováno  12:31
SOUL - Americký ministr zahraničí John Kerry, který je na dvoudenní návštěvě Jižní Koreje, v pondělí v Soulu obvinil KLDR z „hrůzného chování“ a řady zločinů. Jižní Koreu naopak ujistil o amerických bezpečnostních závazcích, napsala agentura AP.

Americký ministr zahraničí John Kerry. foto: Reuters

Kerry Severní Koreu kritizoval, že nadále porušuje sliby, chrlí hrozby a „vykazuje do nebe volající lhostejnost vůči mezinárodnímu právu“ tím, že pokračuje v provokativních jaderných a raketových aktivitách, zatímco nadále utlačuje svůj vlastní lid. Kerry v Soulu rovněž řekl, že Severní Korea bude pravděpodobně postavena před Mezinárodní trestní soud (ICC) za porušování lidských práv.

Severní Korea na kapitalistickou logiku slyší, hodnotí expert odvetu Američanů

Prohlásil, že „hrůzné chování“ Severní Koreje je třeba odhalit, a slíbil, že Spojené státy zesílí tlak na Pchjongjang, aby změnil své chování. Tyto snahy se ale zatím míjely účinkem a KLDR opakovaně odráží také pokusy dosáhnout obnovení rozhovorů o svém jaderném programu.

Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se, s nímž Kerry v pondělí jednal, prohlásil, že vážnost nedávných severokorejských hrozeb a provokací jen podtrhuje nutnost posílení bezpečnostních vztahů Jižní Koreje a USA.

Kim Čong-un dohlíží na test podmořské balistické střely (snímek vydaný severokorejskou tiskovou agenturou KCNA).

Rozhovory o jaderném programu s KLDR se dostaly do slepé uličky před třemi lety. KLDR první jaderný test provedla v roce 2006, zatím poslední - třetí - uskutečnila v únoru 2013. Pokračuje také v odpalování balistických raket.

Od jaderného a raketového programu KLDR neodradily ani jedny z nejpřísnějších mezinárodních sankcí, jaké kdy byly proti nějaké zemi zavedeny.

Peking proti Pchjongjangu?

Kerry rovněž prohlásil, že Spojené státy a Čína jednají o zavedení nových sankcí vůči KLDR, protože severokorejský režim nepodniká sebemenší kroky k omezení svého jaderného zbrojního programu. Washington podle něj nabídl izolovanému komunistickému režimu v Pchjongjangu šanci na zlepšení vztahů výměnou za upřímnou ochotu ukončit nukleární program. 

„V tomto okamžiku, zvlášť po nedávných provokacích, je zřejmé, že KLDR se ani nepřiblížila splnění tohoto kritéria,“ prohlásil šéf americké diplomacie na společné tiskové konferenci se svým jihokorejským protějškem Jong Pjong-seem. „Místo toho pokračuje ve vývoji jaderných zbraní a balistických raket,“ dodal.

„V souladu s metodickým zpřísňováním sankcí o tom nyní (s Čínou) diskutujeme. Čína má evidentně mimořádný vliv (na Severní Koreu). Povedeme s Číňany v červnu ve Washingtonu bezpečnostní a ekonomické rozhovory a na těchto jednáních předložíme konkrétní kroky,“ konstatoval dále Kerry.

JADERNÁ HROZBA

  • Pchjongjang v roce 2005 jednostranně odstoupil z šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu, které vedl s Čínou, Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou a Spojenými státy. Jednání měla přimět KLDR vzdát se vývoje jaderných zbraní výměnou za hospodářskou pomoc a zlepšení diplomatických vztahů.
  • V roce 2006 KLDR provedla svůj první jaderný test, zatím poslední - třetí - uskutečnila v únoru 2013. Pokračuje také v odpalování balistických raket. Od jaderného a raketového programu KLDR neodradily ani jedny z nejpřísnějších mezinárodních sankcí, jaké kdy byly proti nějaké zemi zavedeny.
  • Tento měsíc Pchjongjang oznámil, že testoval podmořskou balistickou střelu vypálenou z ponorky, což dále vystupňovalo napětí v regionu.

Autoři: ,