10. září 2018 21:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim a Trump, díl druhý. Do Bílého domu přišel ‚vřelý’ dopis, už se hledá termín dalšího setkání

Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srdečný stisk rukou. Na snímku z hotelu Capella je vidět usměvavý Donald Trump... | foto: Reuters

Washington/Praha Americký prezident Donald Trum obdržel v pondělí dopis od severokorejského vůdce. Kim Čong-un jej v něm žádá o v pořadí již druhou schůzku. Bílý dům již setkání plánuje, uvedla podle agentury Reuters mluvčí Sarah Sandersová.

Trump avizoval příchod dopisu z KLDR před novináři už v pátek. „Byl to velmi vřelý, velmi pozitivní dopis,“ přiblížila jeho vyznění v pondělí mluvčí Bílého domu Sandersová. „Jeho hlavním cílem byla žádost o naplánování další schůzky s prezidentem, které jsme otevřeni a už jsme ji začali plánovat,“ dodala.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo a diktátorova sestra Kim Jo-čong si za lídry...
Prezident Trump ukazuje podepsané prohlášení.

Novináře ujistila, že dopis vyjadřoval „pokračující závazek (KLDR) soustředit se na denuklearizaci na (Korejském) poloostrově“. Nedělní vojenskou přehlídku v severokorejském hlavním městě Pchojngjangu, která se tentokrát obešla bez demonstrace raket schopných nést jaderné hlavice, označila za „znamení dobré vůle“.

Oba vůdci od summitu v Šanghaji, kde se setkali 12. června, pokračují v debatách o severokorejském jaderném programu. Závazky z tohoto summitu však veřejnost často podrobuje kritice pro jejich neurčitost. Není jasné, zda je vůbec Kim ochoten vzdát se programu pro vývoj jaderných zbraní, který považují Spojené státy za hrozbu.

pevPetr Vnouček