Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kim chce zbavit Koreu jaderných zbraní

Svět

  13:46
PCHJONGJANG/PEKING - Severní Korea je odhodlána zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a přeje si žít v míru se všemi stranami. Prohlásil to severokorejský vůdce Kim Čong-il při setkání s čínským emisarem Wang Ťia-žuejem, který je na návštěvě Pchjongjangu.

Kim Čong-il foto: ČTK

"Severokorejská strana se zaváže k denuklearizaci Korejského poloostrova a doufá v mírové soužití s ostatními zúčastněnými stranami," citoval Kimovo
prohlášení Reuters s odvoláním na tiskovou agenturu Nová Čína.

Wang je zřejmě první zahraniční návštěvou, kterou Kim Čong-il přijal od loňského srpna, kdy ho měla údajně postihnout mozková mrtvice. Šéf zahraničního výboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuej se s Kimem v minulosti sešel již několikrát.

Podle dosavadních zpráv Kim Čong-il od své údajné nemoci žádnou zahraniční návštěvu nepřijal. Analytici tvrdí, že takovéto setkání by mohlo poskytnout důkaz o Kimově způsobilosti vést tuto komunistickou zemi a rozhodovat o jaderném programu KLDR.

V poslední době vydala severokorejská média řadu zpráv o Kimových
inspekčních návštěvách armádních jednotek, továren či zemědělských farem. Tyto cesty ale údajně nebylo možné podle poskytnutých záběrů spolehlivě datovat.

V souvislosti s Kimovou údajnou mrtvicí se také spekulovalo o jeho možném
nástupci. V lednu se objevily informace jihokorejských médií, že Kim zvolil
za svého následovníka nejmladšího syna Kim Čong-wua.
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat