Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kim chystá obří amnestii. Propustí vězně viněné ze ‚zločinů proti zemi‘

Svět

  15:00
PCHJONGJANG/PRAHA - Severní Korea oznámila, že podnikne rozsáhlou amnestii vězňům, kteří se provinili proti režimu. Začátkem srpna prý propustí tisíce vězňů, aby tak oslavila sedmdesátileté výročí založení národa, které se odehraje v září letošního roku.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Severokorejský režim pod vedením Kim Čong-una „udělí amnestii těm, kteří byli usvědčeni ze zločinů proti zemi a lidu u příležitosti 70. výročí založení KLDR,“ uvedla v pondělí severokorejská tisková agentura KCNA. Propouštění bude probíhat od 1. srpna 2018.

Namačkaný v obyčejné Ladě. Vůdce KLDR Kim Čong-una zachytili v nečekaném vozidle

„Kabinet KLDR a relevantní orgány učiní praktická opatření, aby mohl propuštěným lidem zajistit bydlení a normální pracovní život,“ stojí ve zprávě. „Jedná se o vnitřní nutnost korejského socialistického systému a základní princip státních aktivit, aby ochránila nezávislý a kreativní život masám.“

Nařízení podle KCNA vzešlo ze čtvrtečního jednání stranického předsednictva a následně prošlo hlasováním v Nejvyšším lidovém shromáždění, které je sice nejvyšším zákonodárným orgánem Severní Koreje, ale všechna rozhodnutí podléhají vůli nejvyššího vůdce Kim Čong-una.

Prezident Donald Trump a Kim Čong-un nesou desky s podepsanými prohlášeními.
Kim a Trump během podepisování společného prohlášení.

„Nejnovější amnestie bude vyhlášena díky politice vůdce Kim Čong-una, který klade důraz na blaho lidu,“ napsal nejvlivnější severokorejský list Rodong sinmun.

Ten byl v minulosti stejně jako jeho otec a děd obviňován z porušování lidských práv, masového věznění populace, organizování nucených prací, či libovolného a svévolného popravování těch, které považoval za nepřátele státu.

Severokorejská vězení, která jsou přirovnávána ke gulagům a kritizována občanskoprávními organizacemi i západními vládami. Počet vězňů v severokorejských káznicích a vězeňských pracovních táborech není přesně znám, podle odhadů organizací pro lidská práva jich bude kolem 200 tisíc. Většina z nich je přitom zadržována z politických důvodů, nikoli za spáchané zločiny, píše agentura AFP. Mezi vězni je i mnoho žen a dětí. Teoreticky by mohli být propuštěni všichni z nich.

Podle analytiků agentury Yonhap se Kim Čong-un tímto tahem snaží získat loajalitu svého lidu v proměnlivém období. Země v posledních měsících navázala kontakt s Jižní Koreou, se kterou je od padesátých let ve válečném stavu. Kim Čong-un se zároveň setkal s prezidentem USA, které jsou považované za největší zlo.

Severokorejští lídři pravidelně organizují amnestie u příležitosti významných výročí. Za posledních šest let bude tato již třetí. Naposledy amnestie proběhla v roce 2015, 70 let od konce japonské okupace poloostrova. V roce 2012 byla naopak organizována u příležitosti sto let od narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena, děda současného lídra.

Do vězení i bez soudu

O stavu vězňů v severokorejských věznicích hovoří obsáhlá zpráva zveřejněná v roce 2014 vyšetřovacím výborem OSN. Ta uvádí, že řada obviněných je uvězněna bez soudního procesu, běžné je podle zprávy i bití a sexuální zneužívání vězňů.

Výbor odhadl, že „v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů“. Systematické mučení a zabíjení odpůrců režimu je prý srovnatelné se zvěrstvy, které páchali nacisté. Pchjongjang tato tvrzení rezolutně popřel.

Zvláštní pověřenec OSN pro lidská práva v Severní Koreji Tomás Ojea Quintana před červnovým summitem USA-KLDR vyzval Severní Koreu, aby začala propouštět politické a další vězně.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat