Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim Čong-un je v kómatu, zní z Jižní Koreje. Záběry z posledního měsíce jsou podle ní zfalšované

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | foto: ČTK

Pchjongjang/Praha Spekulace ohledně zdravotního stavu severokorejského vůdce pokračují: podle jihokorejských úřadů upadl Kim Čong-un zhruba před měsícem do kómatu. Veškeré jeho výstupy z té doby byly podle asistenta bývalého jihokorejského prezidenta Chang Song-mina zfalšovány.

„Záznamy podle jihokorejských úřadů pochází z dřívější doby a vysílány byly se zpožděním,“ uvedl server The New York Post.

„Posoudil jsem, že je v kómatu, ale jeho život ještě neskončil,“ řekl jihokorejským médiím Chang Song-min a dodal, že mladší sestra vůdce Kim Jo-čong se připravuje na převzetí moci.

Tomuto prohlášení nahrává například fakt, že mladší sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong nabyla minulý čtvrtek větších pravomocí: na starosti má nově například vztahy KLDR se Spojenými státy a s Jižní Koreou. Na uzavřeném jednání o tom údajně minulý týden rozhodla Národní zpravodajská služba se zákonodárci. 

Jednání se pak měl údajně účastnit i sám Kim Čong-un. Fotografie, které byly z této události zveřejněny, měly sloužit jako důkaz Kimovy přítomnosti. Agentura Reuters nicméně uvedla, že se jedná o neověřitelné fotografie, jelikož byly zveřnejněny „tajnou zemí“.

Podle americké zpravodajské stanice Fox News s odvoláním na jihokorejskou rozvědku je teď diktátorova sestra Kim Jo-čong „de facto druhou nejvýše postavenou představitelkou země“. Důvodem tohoto rozhodnutí mělo být podle jihokorejské zpravodajské agentury Jonhhap zmenšení břímě, které na svých bedrech severokorejský vůdce nese. „Zároveň chtějí předejít osočování, pokud by systém politiky selhal,“ uvedla agentura.

Daily NK, další jihokorejská zpravodajská agentura, která je zaměřena primárně na dění v Severní Koreji uvedla, že Kimova sestra, na rozdíl od současného vůdce, se snaží potvrdit svou pozici tím, že se ujme jihu.

„Nemůže vládnout zemi armádou tak jako její bratr, a tak rozšiřuje svou autoritu prostřednictvím propagace, stejně jako její otec Kim Čong-il,“ uvedl britský deník The Sun.

Vzhledem k minimu výstupů, které letos vůdce KLDR Kim Čong-un realizoval, se již od dubna stal hlavním aktérem mnoha spekulací. Podle různých zdrojů měl dostat v dubnu infarkt při obhlídce zemědělských oblastí v zemi, následně měl čelit neúspěšné operaci srdce a upadnutí do vegetativního stavu. 

Přestože žádná z těchto domněnek nebyla potvrzena a v květnu slavnostně otevřel například továrnu na hnojiva, zůstává otázkou proč se na veřejnosti ukazuje tak sporadicky. Nezúčastnil se například ani velkých oslav narozenin jeho dědečka Kim Ir-sena.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.