Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří vojenská přehlídka v KLDR: diktátor předvedl balistické střely i dceru

Svět

  7:00
Severokorejský diktátor Kim Čong-un se ve středu zúčastnil výroční vojenské přehlídky. Armáda předvedla mezikontinentální balistické střely schopné zasáhnout Spojené státy a další techniku, včetně taktických jaderných zbraní. Kim na přehlídku přišel i se svou mladší dcerou. Ta ho doprovázela i na předchozím banketu. Spekuluje se proto, že už byla vybrána jako jeho nástupkyně ve funkci.

Přehlídka se konala u příležitosti 75. výročí založení severokorejské armády. Předcházely jí týdny příprav, do kterých se zapojily tisíce vojáků i civilistů. Jejím cílem byla oslava Kimovy vlády a jeho snahy utvrdit postavení Severní Koreje coby jaderné mocnosti, píše agentura AP.

Kim na přehlídku přišel s manželkou a mladší dcerou. Na satelitních záběrech zveřejněných společnostní Maxar Technologies jsou vidět obří nákladní automobily projíždějící přes zaplněné Kim Ir-senovo náměstí a třídy vedoucí na něj.

Snímky z přehlídky a zprávy severokorejských médií analyzují zástupci jihokorejské a americké armády, aby ohodnotili zbraně, které se na ní objevily.

Vlády cizích zemí a zahraniční experti věnují severokorejským vojenským přehlídkám velkou pozornost, protože se na nich často objevují nově vyvinuté zbraně, které KLDR hodlá testovat nebo nasadit.

3. ledna 2023

Severní Korea předtím zveřejnila fotografie Kima s dcerou a manželkou na formálním banketu v Pchjongjangu. Byla to čtvrtá veřejná prezentace diktátorovy dcery, tentokrát však dívka na snímcích zaujímala nevšední pozici. A to místo vyhrazené pro samotného vůdce země. Někteří analytici spekulují, že již není pochyb o jejím následnictví.

Fotografie zveřejnila státní Korejská ústřední tisková agentura jako snímky z oslavy v předvečer 75. výročí založení Korejské lidové armády, která se uskutečnila během úterý v hotelu Yanggakdo v hlavním městě.

Ju Ae, dcera severokorejského lídra, jejíž věk média odhadují na 10 nebo 11 let, na fotografiích sedí či stojí vždy uprostřed. Zaujímá tak místo, které obvykle patří samotnému vůdci. Úprava vlasů malé Ju Ae se nápadně podobá účesu její matky, první dámě a ženě severokorejského lídra Ri Sol Ju. Na sobě má velmi formální kostým a boty na podpatku.

Severokorejský lídr Kim Čong-un se se svou dcerou Kim Ču-e a ženou Ri Sol-ču zúčastnil slavnostního banketu v předvečer 75. výročí založení Korejské lidové armády. (7. února 2023)

Snímky vypovídají o tom, že při příchodu rodiny diktátora vojenští velitelé stojí a tleskají. U stolu vyhrazeného pro rodinu vůdce stojí přední generálové a zeširoka se usmívají. Fotografie ve středu ráno před očekávanou vojenskou přehlídkou u příležitosti výročí otiskly noviny Rodong Sinmun na titulní straně, píše list The Washington Post.

„Zdvojnásobme úsilí a pracujme na posílení a rozvoji armády a prosperity naší socialistické země,“ vyzval Kim Čong-un na banketu, uvedla média ve zprávě. O jméně ani věku dívky se však nezmínila, pouze ji označila jako Kimovu „váženou dceru“, což je patrné vylepšení oproti dříve používanému přívlastku „milovaná“.

Diktátor dceru veřejnosti podle dostupných informací ukázal teprve počtvrté. Prvně se s ní objevil v listopadu minulého roku, kdy ho doprovázela při obchůzce mezikontinentálních balistických raket, které KLDR pravidelně odpaluje. Média tehdy usoudila, že jde o dívku, o které po návštěvě Kim Čong-una v roce 2013 informoval basketbalista Dennis Rodman. Ten se britskému listu The Guardian zmínil o diktátorově dceři, kterou měla být právě Ju Ae.

Podle analytika Čcheong Seong-čchanga, odborníka na Severní Koreu z institutu Sedžong u Soulu, prezentace dcery v médiích představuje „aktivní tlak“ Pchjongjangu na zvýšení její prestiže. Analytici již dříve spekulovali, že Kim tímto způsobem připravuje veřejnost na následnici ženského pohlaví.

„Není pochyb, je to nástupknyně“

„Vzhledem k tomuto vývoji již není otázkou, zda byla Kim Ju Ae vybrána jako Kim Čong-unova nástupkyně,“ hodnotí analytik. Podle něj zůstává nevyřešenou otázkou, zda severokorejská společnost bude i tak schopna za čtvrtého vládce dynastie Kimů přijmout ženu-vládkyni. Systém v Korejské lidově demokratické republice (KLDR) totiž Seong-čchang označuje za silně patriarchální.

Severokorejský lídr Kim Čong-un se se svou dcerou Kim Ču-e a ženou Ri Sol-ču zúčastnil slavnostního banketu v předvečer 75. výročí založení Korejské lidové armády. (7. února 2023)

Jihokorejský zákonodárce Tche Jong-ho, který před svým útěkem z KLDR v roce 2016 působil jako tamní vrcholný diplomat, míní, že Kim Čong-un se veřejnou prezentací dcery snaží podtrhnout kořeny své rodiny a využít je ke zdůraznění základů severokorejského jaderného vývoje.

„Tím, že Kim ukazuje dceru vedle raket, oznamuje světu a svému lidu, že se země nikdy nevzdá svého jaderného programu a bude v něm pokračovat,“ uvádí.

Kim Seok-Hyangová, profesorka na Ewha Woman’s University v Soulu, loni po prvním zveřejnění fotografie Ju Ae uvedla, že chování Kim Čong-una má jisté politické účely, a to prezentovat se svému lidu i světu jako otcovská postava. Podle ní země zatím není připravená na vůdkyni ženu.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat