30. prosince 2018 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim Čong-un potvrdil, že chce navštívit Soul. V příštím roce chce více summitů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un  a jihokorejský prezident Mun Če-in si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in si... | foto: AP

Pchjongjang/Soul Nejvyšší severokorejský představitel vyjádřil politování, že se letos neuskuteční jeho záměr navštívit Jižní Koreu, a zároveň dal najevo pevné odhodlání podniknout takovou návštěvu v budoucnosti. Kim Čong-un to uvedl v dopise, který zaslal svém jihokorejskému protějšku Mun Če-inovi a o kterém v neděli podle agentury Reuters informoval Modrý dům - prezidentský úřad v Soulu.

Kim Čon-un chce příští rok uspořádat více vrcholných setkání s Mun Če-inem s cílem dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova, citoval Reuters úřad jihokorejského prezidenta.

Letošní korejsko-korejský summit v Soulu avizoval Mun Če-in v září po své schůzce se severokorejským protějškem v Pchjongjangu. Tento měsíc však zdroje z Modrého domu daly najevo, že očekávaný summit v tomto roce nebude.

Vůdci Severní a Jižní Koreje se zatím sešli pětkrát, ve třech případech šlo o letošní schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina. Všechna tato setkání se ale odehrála buď v demilitarizovaném pásmu na hranici mezi oběma korejskými státy, nebo v metropoli KLDR Pchjongjangu.

Kimova návštěva Soulu vyvolá protesty

Očekává se, že Kimův příjezd do jihokorejské metropole, ať už v jakémkoli termínu, vyvolá protesty lidskoprávních aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků, kteří režim v Pchjongjangu obviňují z porušování lidských práv a z neupřímných slibů ohledně ukončení zbrojních programů. Jihokorejská hlavní opoziční strana požaduje, aby se před vstupem na jihokorejskou půdu Kim nejprve omluvil za útok na jihokorejskou korvetu Čchonan v roce 2010, při němž zahynulo 46 námořníků a z něhož Soul viní KLDR.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina by ale Kimova návštěva Soulu urychlila úsilí zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a zásadně by přispěla ke zlepšení vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Severokorejský vůdce Kim a šéf Bílého domu Donald Trump se letos sešli na historickém summitu v Singapuru a nyní se hovoří o možnosti jejich druhé schůzky počátkem příštího roku.

ČTK

Pronájem, kanceláře, 110 m2, Nový Bohumín
Pronájem, kanceláře, 110 m2, Nový Bohumín

tř. Dr. E. Beneše, Bohumín - Nový Bohumín, okres Karviná
11 000 Kč/měsíc