Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kim Čong-un vztah s Trumpem popisuje jako fantasy film. Novinář Woodward získal jejich vzájemnou korespondenci

Svět

  16:04
Washington - Americký novinář Bob Woodward, který stál za zrodem aféry Watergate, chystá již druhou knihu o současném americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. V titulu nazvaném Vztek (Rage) slibuje zveřejnit 25 dosud nepublikovaných dopisů mezi Trumpem a vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Kniha v anglickém originálu vyjde již 15. září.

Donald Trump a Kim Čong-un. foto: Reuters

Podle distribučního textu nakladatelství Simon & Schuster, který se ve středu večer objevil na stránkách internetového obchodu Amazon, je o co stát. Kim Čong-un například vztah obou mužů ve svých dopisech popisuje jako děj velkolepého fantasy filmu. Nakladatelství slibuje „bezprecedentní a intimní husarský kousek, jenž na Trumpovo prezidentství vrhne úplně nové světlo.“

Bezpečnostní pracovník eskortoval kvůli střelbě v blízkosti Bílého domu...
Rozhovor prezidenta Trumpa s bezpečnostním pracovníkem před tím, než Trump bez...

První knihu o Trumpovi vydal Woodward v roce 2018. Dílo Strach - Trump v Bílém domě (česky 2019, nakladatelství Bourdon) vzniklo na základě desítek rozhovoru s lidmi z okolí prezidenta. Woodward v knize popsal atmosféru v Bílém domě jako „administrativní puč“, protože zaměstnanci prezidenta nerespektují a často se chovají v přímém rozporu s jeho nařízeními.

Donald Trump knihu hned po vydání odsoudil. Nazval ji prostou fabulací a podvodem na veřejnosti. Woodwarda označil za lháře vycházejícího z pochybných zdrojů.

Později se ale oba dva muži setkali a promluvili si. Trump otočil: „Vyzpovídal mě velmi, velmi dobrý reportér a spisovatel. Můžu prozradit, že šlo o Boba Woodwarda. Řekl mi, že něco znovu píše a já mu odpověděl, že také přiložím ruku k dílu,“ prohlásil Trump v rozhovoru televize Fox. Dodal, že zaměstnanci Bílého domu dostali instrukce, aby s Woodwardem spolupracovali. Výsledkem toho bude výše zmíněná druhá kniha Vztek.

Bob Woodward je velmi významnou postavou světové žurnalistiky. S kolegou Carlem Bernsteinem rozpoutali slavnou aféru Watergate, jež v roce 1974 vedla k pádu prezidenta Nixona. Woodward získal hned dvě Pulitzerovy ceny, nejprestižnější novinářská ocenění. 

Knihy o Donaldu Trumpovi a jeho podřízených jsou „horkým zbožím“ již od roku 2018, kdy kromě Woodwardova Strachu vyšel také bestseller Oheň a krev publicisty Michaela Wolffa (česky 2018, nakladatelství Universum). 

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat