11. května 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kim Čong-unovi tajně vydělával miliony, teď musí berlínský hostel zavřít

Berlínský CityHostel propojený s ambasádou KLDR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlínský CityHostel propojený s ambasádou KLDR. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Ve velké nevýrazné budově v bývalém komunistickém východním Berlíně sídlí turisty oblíbený CityHostel Berlin. Od ostatních ubytovacích zařízení jej ale odlišuje, že nad přilehlým pláckem visí vlajka KLDR a z plotu shlíží portréty členů dynastie Kimů. Hostel je totiž propojen se sousedící severokorejskou ambasádou. Kvůli sankcím OSN ale bude tomuto vedlejšímu příjmu KLDR učiněna přítrž.

CityHostel Berlin sídlí na Glinkastrasse v opuštěné budově, kterou dříve užívali diplomaté Severní Koreje. Někdy kolem roku 2004 se však podle německého listu Der Tagesspiel ambasáda uskrovnila a část komplexu, kde byly byty diplomatů, přetvořila na dobře hodnocené ubytování.

Organizace spojených národů ale proti asijskému státu zpřísnila sankce kvůli jeho jaderným testům. Německá vláda ve středu oznámila, že „co nejrychleji“ zařídí, aby nejmenovaný německý podnikatel, přes kterého je hostel provozován, přestal za pronájem Severokorejcům platit 38 tisíc eur (asi milion korun) měsíčně.

„Hostel bude uzavřen v souladu s listopadovými sankcemi, kterými OSN výslovně zakázala komerční aktivity ambasád KLDR,“ potvrdil mluvčí německého ministerstva zahraničí podle amerického listu The New York Times.

Podle poslance za křesťanskou demokracii Philippa Lengsfelda propojení hostelu s velvyslanectvím Severní Koreje bylo „veřejným tajemstvím a věděl o něm každý taxikář“. Jestli měla vláda kancléřky Merkelové jednat rychleji, ale odmítl komentovat. Podle německého Tagesspielu na řešení situace naléhali představitelé USA a Jižní Koreje.

List také informoval, že hosty oslovené na místě spojení s ambasádou režimu Kim Čong-una nijak nešokovalo. „Necítím se teď rozdílně. Dobrovolně bych ale diktátorský režim nepodporoval,“ uvedl podle listu jeden z mladých návštěvníků, kteří jeli do Berlína na školní výlet.

Podle vojenských expertů Severní Korea předvedla na přehlídce nové...
Oslava 105. výročí narození Kim Ir-sena

Lidé v hostelu platí za postel v čtyřlůžkových až osmilůžkových pokojích od 17 eur (asi 450 korun) za noc. Jednolůžkový pokoj vyjde na 59 eur za noc. Podle webových stránek nemá ubytovna o hosty nouzi. Recepce přechází v terasu se zahrádkou, elektronickým klavírem a typickými nápisy, které připomínají uniformitu komunistické architektury.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz