Belousov do Severní Koreje přijel v době, kdy na Západě sílí znepokojení kvůli prohlubující se spolupráci obou režimů.
Oficiální severokorejská tisková agentura KCNA v sobotu informovala, že Kim a Belousov dosáhli „uspokojivého konsenzu“ ohledně posílení strategického partnerství a obrany ruské a severokorejské suverenity a jejich bezpečnostních zájmů. Kim Belousovovi přislíbil „neustávající podporu Ruska v obraně jeho suverenity a územní celistvosti před postupem imperialistů k hegemonii“.
Kim při setkání s Belousovem řekl, že „USA a Západ přiměly kyjevské úřady k útoku na ruské území vlastními údernými zbraněmi dlouhého doletu“. Rusko by podle něj mělo podniknout kroky, aby „nepřátelské síly zaplatily vysokou cenu“, uvedla tisková agentura KCNA.
Severní Korea podporuje ruskou invazi na Ukrajinu, podle Pchjongjangu i Moskvy jde o obrannou reakci na riskantní rozšiřování vlivu NATO směrem na východ a na snahy Spojených států sesadit Rusko z jeho velmocenské pozice.
Kim začátkem tohoto měsíce jako přímý zásah do konfliktu kritizoval rozhodnutí Spojených států povolit Ukrajině použití amerických raket k útokům na cíle na území Ruska. Agentura AP uvádí, že o masivních ruských útocích na Ukrajinu z posledních dnů severokorejský diktátor mluvil jako o „dobře načasovaném a efektivním kroku“, který dokládá odhodlání Ruska.
Spojené státy, Ukrajina a Jižní Korea odhadují, že KLDR poslala do Ruska více než 10 tisíc vojáků a že někteří z nich už jsou nasazeni v bojích na frontě. Severní Korea podle Washingtonu a Soulu dodala Rusku také dělostřelecké systémy, rakety a další zbraně, aby Moskvě pomohla doplnit zásoby. Severní Korea ani Rusko oficiálně nepotvrdily nasazení severokorejských vojáků v bojích proti ukrajinské armádě a odmítají informace o dodávkách zbraní.
Pozvánka do Moskvy
Belousov podle ruských médií při jednání v Pchjongjangu pozval severokorejskou armádu na oslavy 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, která se uskuteční 9. května v Moskvě.
Ukrajina žádá o pomoc Soul
Před dvěma dny byl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov na návštěvě Soulu a jihokorejský prezident Jun Sok-jol při setkání s ním vyzval ke společné odpovědi na nasazení tisíců severokorejských vojáků na straně Ruska v bojích na Ukrajině.
Prezident nezmínil, zda se sjednalo o možných dodávkách zbraní ze Soulu do Kyjeva. Většina obyvatel Jižní Koreje podle agentury Kjódó s takovými dodávkami nesouhlasí.
Ukrajina již dříve požádala Soul o zbraně a ten uvedl, že by takovou pomoc mohl zvážit v závislosti na budoucích krocích Ruska a Severní Koreje. Západní diplomat sdělil agentuře Reuters, že za zavřenými dveřmi se diskutuje o systémech vzdušné obrany určených k sestřelování letounů a střel, ale vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vneslo do rozhovorů nejistotu.