27. března 2018 16:17, aktualizováno  17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kiska kritizoval slovenskou vládu, že nevyhostila ruské diplomaty

Slovenský prezident Andrej Kiska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský prezident Andrej Kiska. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský prezident Andrej Kiska označil za nedostatečný postup slovenského ministerstva zahraničí, které se nepřidalo k dalším zemím Evropské unie včetně států visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a nevyhostilo ze Slovenska ruské diplomaty v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Kiska zároveň vybídl nového premiéra Petera Pellegriniho k zásadnímu postoji Bratislavy ohledně projevu solidarity s Británii. v úterý o tom informoval Kiskův mluvčí Roman Krpelan. Předseda parlamentu a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko i expremiér Robert Fico zdrženlivý postoj slovenské diplomacie obhajovali.

Slovenské ministerstvo v zahraničí v pondělí uvedlo, že v souvislosti s kauzou Skripalových, z jejichž otravy Londýn obviňuje Moskvu, se rozhodlo jen předvolat ruského velvyslance na Slovensku. Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů. Celkem se vypovězení týká více než stovky osob; Moskva chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

Kiska po úterníschůzce se státním tajemníkem (náměstkem) slovenského ministerstva zahraničí Lukášem Parízkem vyjádřil podle Krpelana nespokojenost nad dosavadními kroky ministerstva v kauze útoku na Skripala.

„Kiska telefonoval s premiérem Peterem Pellegrinim a oznámil mu, že očekává zásadový a jasný postoj Slovenska k požadavku projevit solidaritu s jedním z našich důležitých partnerů,“ uvedl Krpelan. Situací by se ve středu měla zabývat bezpečnostní rada státu.

Pellegrini ještě v pondělí řekl, že Slovensko se bude chovat odpovědně, ale nehodlá podlehnout nátlaku či dělat zbytečná teatrální gesta.

Odmítáme rozbíjet přátelské vztahy s Ruskou federací

Bývalý slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na Kiskovu adresu poznamenal, že je třeba mít zdravý rozum, pokud jde o vztah k Ruské federaci. „Buďme v této věci suverénní. Pokud nám budou předloženy jasné důkazy (o vině Ruska), tak se k tomu můžeme postavit. Odmítáme rozbíjet přátelské vztahy s Ruskou federací jen proto, že si to přeje někdo jiný. Nejsme sluhové,“ řekl novinářům Fico, který případné vyhoštění ruských diplomatů ze Slovenska označil za krajní řešení.

Fico na rozdíl od Kisky v minulosti také kritizoval sankce, které EU uvalila v roce 2014 na Rusko po ruské anexi ukrajinského Krymu.

Také předseda slovenského parlamentu Danko, který se netají blízkým vztahem k Rusku, dosavadní postup slovenské diplomacie v kauze Skripal obhajoval. „ ?Hurá systém ?, který zvolily některé státy, aniž měly doloženo, co se vlastně v Británii stalo, není šťastný. Rusko potřebujeme. Nejsme žádná gubernie, jsme samostatný stát.“ 

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Londýn z této akce obviňuje Moskvu, která to odmítá.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!