8. ledna 2019 19:21, aktualizováno  22:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kiska předal vysoká státní vyznamenání. Ocenil Abrháma i zavražděného novináře Kuciaka

Slovenský prezident Andrej Kiska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský prezident Andrej Kiska. | foto: MAFRA - Peter Mayer

BRATISLAVA Dvě česká jména zazněla, když slovenský prezident Andrej Kiska uděloval vysoká státní vyznamenání. Řád bílého dvojkříže, tedy nejvyšší slovenské ocenění pro cizince, obdrželi první polistopadová ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová (in memoriam) a herec Josef Abrhám. Pro vysoké vyznamenání si přišli i rodiče zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Herec Josef Abrhám.
Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak.

Andrej Kiska udílel ocenění naposledy. V polovině června mu končí pětileté funkční období hlavy státu a o znovuzvolení usilovat nehodlá.

„Je pro mě osobním potěšením jménem Slovenské republiky udělit ocenění 30 lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost,“ řekl v projevu prezident. Zvlášť se zmínil o Janu Kuciakovi. Podle Kisky jeho vražda změnila rok 2018 a Slováci museli odložit růžové brýle.

 Pribinův kříž, jež je propůjčován slovenským občanům, kteří se významně zasloužili o hospodářský, sociální nebo kulturní rozvoj země, obdrželi zpěvák Žbirka či představitelka slovenského výtvarného umění a rodačka z Olomouce Jana Želibská.

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy v oblasti kultury, divadelního a filmového umění, mezinárodních vztahů a za šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí udělil Kiska bývalé herečce, političce a diplomatce Magdě Vášáryové. Mezi dalšími, kdo dostali toto ocenění, je zavražděný investigativní novinář Kuciak, a to za zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky. Právě Kuciakovi se ze všech vyznamenaných dostalo při ceremoniálu nejdelšího potlesku.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
EXPERT PŘES LINUX

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč