Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kiska přijal demisi Ficovy vlády. Novým premiérem Slovenska bude Pellegrini

Premiér v demisi Robert Fico předává demisi své vlády do rukou prezidenta Kisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi Robert Fico předává demisi své vlády do rukou prezidenta Kisky. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek přijal demisi dosavadního premiéra Roberta Fica. Novým předsedou vlády bude Peter Pellegrini (Smer-SD). Prezident Kiska jej pověřil sestavením vlády a požádal Ficův kabinet, aby vykonával své funkce, dokud nejmenuje vládu novou.

„Po dvou týdnech mezinárodní ostudy a masových protestech jsme opět na začátku,“ uvedl prezident Kiska po setkání s budoucím premiérem Peterem Pellegrinim. Poté, co přijal demisi Ficovy vlády, pověřil Pellegriniho sestavením vlády nové. 

Premiérem se Pellegrini stane až poté, co ho Kiska předsedou vlády oficiálně jmenuje. Budoucí premiér by neměl mít problém vládu sestavit a měl by mít i pohodlnou většinu v poslanecké sněmovně. 

Podle informací médií novou vládu má podpořit všech 78 poslanců stávající koalice a nezávislá poslankyně Alena Bašistová. Kabinet Petera Pellegriniho - možného Ficova nástupce - by tak mohl získal důvěru. K té je zapotřebí 76 hlasů poslanců. 

Pellegrini se po poledni setkal s prezidentem Kiskou, aby se dohodli na budoucím postupu a zažehnání politické krize. Na tiskové konferenci Pellegrini uvedl, že jej premiér Fico požádal, aby převzal vedení vlády.

Pellegrini plánuje obměnu vlády, detaily však odmítl upřesnit. Ve vládě se musí objevit minimálně tři nové tváře za ministry vnitra, kultury a spravedlnosti, kteří rezignovali minulý týden.  

Podle agentury SITA nahradí na rezortu vnitra Roberta Kaliňáka jeho pravá ruka Denisa Saková, novým ministrem kultury bude Erik Tomáš. Rezort spravedlnosti prý povede Mária Kolíková.

Prezident Kiska pověřil sestavením nové slovenské vlády dosavadního...
Budoucí premiér Peter Pellegrini na tiskovém briefinku po setkání s prezidentem.

Podle organizátorů protestů proti vládě, které se od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka konaly pravidelně, pomohou politické krizi na Slovensku jen předčasné volby, informoval deník SME.sk.

Fico ve středu podmínil svou demisi tím, že stávající koalice Smeru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci a že Smer-SD navrhne nového premiéra. Prezident Kiska odmítl jakékoliv podmínky ze strany odstupujícího premiéra.

Členkou nové vlády již nebude místopředsedkyně Mostu-Híd a současná ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, která se dlouhodobě vymezovala vůči Ficovi i vůči ministrovi vnitra za Smer-SD Robertu Kaliňákovi, který již v pondělí ohlásil demisi. Kvůli vraždě novináře dříve rezignoval i ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

Současná tříčlenná koalice má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí často hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Podle posledního průzkumu veřejného mínění výrazně klesly preference Smeru-SD a strany současné koalici by již většinu ve sněmovně neměly.

Kdo je budoucí premiér Slovenska?

  • Peter Pellegrini (42) je od března 2016 místopředsedou vlády pro investice a informatizaci. V letech 2015 až 2016 byl předsedou parlamentu, rok předtím byl místopředsedou, a od roku 2014 do roku 2016 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu. Je členem a od roku 2014 místopředsedou vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).
  • Narodil se 6. října 1975 v Banské Bystrici, matka byla učitelka, otec automechanik. Vystudoval ekonomické fakulty na Univerzitě Mateja Bela ve svém rodném městě a na Technické univerzitě v Košicích. V letech 1998-2002 podnikal a v politice se začal angažovat v roce 2002, kdy se stal asistentem poslance Směru Ľubomíra Vážného.
  • V letech 2006 až 2012 byl poslancem a čtyři roky působil jako předseda komise pro dopravu, poštu, komunikace a informatizaci při výboru pro hospodářskou politiku. Poté působil dva roky jako státní tajemník na ministerstvu financí.
  • Jako poslanec podle slovenského tisku prosadil několik zákonů, které se týkaly vyvlastňování pozemků a omezení vlastnických práv při výstavbě silnic a dálnic, a byl označován za "muže pro černou práci". Jeho nástup do vedení parlamentu tehdy schvalovala i opozice. Pellegrini byl označován za kultivovaného politika, který umí držet slovo.
  • V minulosti působil v dozorčích radách několika společností a byl členem vědecké rady Univerzity Mateja Bela.
  • Loni v březnu byl členem slovenské delegace na jednání zástupců vlád, zaměstnavatelů a odborů z Česka a Slovenska na zámku Štiřín.
  • Jako místopředseda vlády nedávno předložil návrh zákona, který by měl snížit administrativní zátěž pro podnikatele.
  • Projevy nespokojenosti občanů po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky na rozdíl od některých svých spolustraníků odmítal označovat za pokus o státní převrat a naopak protesty označil za projev skutečné demokracie.
  • Hovoří anglicky, rusky a německy.
,

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...