Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klan Le Penových. Je neteř Marion skrytou zbraní nebo slabinou prezidentské kandidátky?

Marion Maréchal-Le Penová před prvním kolem francouzské prezidentské volby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marion Maréchal-Le Penová před prvním kolem francouzské prezidentské volby. | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Je považována za pravou následovnici odkazu zakladatele Národní fronty (FN), svého dědečka Jean-Marie Le Pena. Tvrdě oponuje liberálním hodnotám, k nimž podle mnohých stoupenců strany francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová příliš inklinuje. Marion Maréchal-Le Penová přivedla své tetě Marine mnoho mladých voličů, také jí však dýchá na záda v budoucím souboji o post hlavní tváře francouzské krajní pravice.

Když jí bylo 22 let, stala se v roce 2012 nejmladší volenou zástupkyní ve francouzském Národním shromáždění. Od té doby uplynulo už pět let a Marion Maréchal-Le Penová je vycházející hvězdou francouzské krajní pravice reprezentované politickou stranou Národní fronta. Obdiv sbírá po celém světě, naposledy se na její adresu pochvalně vyjádřil například poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Stephen Bannon.

Tam, kde se snažila v posledních letech Marine Le Penová ustoupit, aby byla přijatelnější pro větší skupinu voličů, její neteř zastává pravý opak a mnohdy jde i dále. V problematice jako jsou potraty, sňatky gayů či tvrzení, že islám může být kompatibilní s francouzskými hodnotami, se ženy z klanu Le Penových neshodnou.

„Marion je paradoxním charakterem. Ukazuje se jako moderní, přátelská a milá žena, její vize jsou mnohem konzervativnější a agresivnější než zastává její teta Marine. Stojí například i proti právům žen. Měla by být budoucností Francie, ale v ekonomické, právní a morální problematice je spíše návratem do osmdesátých let,“ popsala její osobnost britskému listu The Guardian Cécile Alduyová, autorka dlouhodobého výzkumu o Marine Le Penové.

Přilákala mladé, ale odrazuje umírněné

Hlavním motivem, na kterém staví svoji politickou kariéru, je pro Maréchal-Le Penovou tzv. „Velká výměna“, kdy „bílé“ Francouze vytlačují postupně imigranti. To je proces, který má za cíl nejmladší Le Penová zvrátit, ačkoliv její teta při něm odbočila, aby byla volitelná pro co největší počet lidí.

K návratu k tradičním hodnotám tíhne i množství příznivců strany FN. V předvolební kampani se množily hlasy nespokojených stoupenců, kteří považují přístup prezidentské kandidátky v době islámského terorismu a imigrace za příliš liberální.

Marion Maréchal-Le Penová před prvním kolem francouzské prezidentské volby.
Marion Maréchal-Le Penová před prvním kolem francouzské prezidentské volby.

Podle francouzských médií to nakonec byla mnohdy osoba neteře prezidentské kandidátky, která voliče přesvědčila, aby zůstali věrní Marine Le Penové. Není divu, že ve volebním obvodě poslankyně Maréchal-Le Penové dostala kandidátka na prezidentku téměř 40 procent hlasů, a FN boduje u mladých voličů.

Aby získala i hlasy umírněných voličů, hned v pondělí se Le Penová zřekla svého předsednického křesla v FN. Chce se tím oprostit od radikální rétoriky jejího tvrdého křídla, v jejímž čele stojí právě její neteř. Důkazem toho je, že se prezidentské kandidátka v kampani, která vstupuje do posledních horkých dní vrcholících televizní debatou mezi favorizovaným Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou příští středu, na svou neteř tolik nespoléhá.

Skrytý boj o vedení krajní pravice

Upozadění Maréchal-Le Penové může vycházet i z osobních rozporů, které se projevily na konci minulého roku. S místopředsedou FN a europoslancem Florianem Philippotem, hlavním strůjcem strategie prezidentské kampaně se totiž neshodne na problematice potratů a katolických hodnot.

Neshody trvají od roku 2014, kdy na stranickém sjezdu členové hlasovali, jestli se vydat cestou Philippotovy nebo Maréchal-Le Penové vize. Mladá Le Penová mezi straníky drtivě zvítězila, ale předsedkyně Marine si zvolila radši Philippotovy představy. To mělo podle serveru Politico její neteř rozčílit a prohloubit averzi vůči otevřenému homosexuálovi Philippotovi.

Před měsícem Marine Le Penová v interview svou neteř označila za příliš upjatou a nemá pro ni mít místo ve svém případném kabinetu kvůli nedostatku zkušeností. „Asi tedy jsem tvrdá a upjatá. Ale to mám být vlídná a ohebná?“ ptala se podle serveru Politico v reakci na to Maréchal-Le Penová s narážkou na „měkčí“ postoje své tety. Následně rozepři mírnila s tím, že jí prezidentská kandidátka telefonicky vysvětlila, že je pod velkým tlakem a chtěla komentáři setřást nařčení z možného nepotismu.

Přesto nelze setřást fakt, že Maréchal-Le Penová bude mít velký vliv na budoucnost strany. Je tváří jejího přerodu a má zásluhy na čím dál větším počtu mladých příznivců i omlazení politických kandidátů. Není proto zřejmé, jestli je radikální neteř spíše výhodou nebo zátěží pro šance Le Penové v druhém kole prezidentské volby za deset dní.

04.února 2017 v 23:26, příspěvek archivován: 26.dubna 2017 v 17:43

En avant vers la victoire ! #AssisesMLP https://t.co/4SYKqNoI01

Pokud však kandidátka FN prohraje, je možné očekávat, že její neteř bude stát v čele snah o přerod strany zpět k dědečkově odkazu a více napravo. Už teď se Maréchal-Le Penová chystá být hlavní tváří červnových parlamentních voleb a chce stanout v čele poslaneckého klubu FN. Na stranickém kongresu, který Národní frontu čeká za rok, může následně dojít k vyhrocenému příbuzenskému souboji, osobnímu i politickému.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...