13. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klapzubova jedenáctka po palestinsku. Rodinné mužstvo vede ligu

Palestinský fotbalový tým založený již před třiceti lety tvoří členové jediné rodiny (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palestinský fotbalový tým založený již před třiceti lety tvoří členové jediné rodiny (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Jako by se palestinský fotbalový klub nechal inspirovat slavnou povídkou Eduarda Basse. Tým založený již před třiceti lety tvoří členové jediné rodiny. A daří se jim, jsou nejlepším mužstvem ve své lize na Západním břehu Jordánu. Příběh přinesla agentura AP.

Farmář Yusef Abú Hammad se před třiceti lety rozhodl, že proslaví svou vesnici Wadi al-Nes čítající pouhých 950 obyvatel. Založil fotbalový klub, jehož jádro tvořilo v průběhu let všech jeho dvanáct synů. V současnosti mužstvo tvoří šest synů, tři vnuci a pět dalších rodinných příslušníků.

V době, kdy mužstvo vznikalo, neměla vesnice zavedenou vodu, elektřinu a chyběla dokonce i škola. "Později jsem navštívil starostu Betléma a požádal ho, zda by mohl u nás zavést alespoň základní služby. On ale ani nevěděl, kde vesnice leží," říká 75 letý zakladatel mužstva. "Potom jsem mu v novinách ukázal úspěchy našeho týmu. Elektřinu zavedli v roce 1986, vodu v roce 1988 a o pět let později jsme otevřeli první školu," dodává.

ČTĚTE TAKÉ

Doteď ale tým postrádá vlastní fotbalové hřiště, k tréninkům proto využívá čtyřicet kilometrů vzdálený stadion. Své hrací plochy by se ale měli dočkat v následujících měsících. Palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi se příběh rodinného mužstva zalíbil natolik, že se jim hřiště rozhodl zaplatit. 

Vedoucí tým

Tým Taraji Wadi al-Nes v současné době okupuje první místo v lize Západního břehu Jordánu. Podle předsedy Palestinské fotbalové asociace Abdela Majeda Hejeha se jedná o nejlepší tým ze 132 působících na Západním břehu a v Pásmu Gazy. "Jejich hráči jsou skutečně loajální. Odolávají i nabídkám ostatních týmů, které se je snaží získat do svých řad," přiznává Hejeh.

Otec týmu už s vlastním mužstvem na zápasy necestuje. "Mluví ale s hráči vždy před zápasem a po něm," říká dnes již 42-letý bývalý člen týmu Saleh. "Po porážce vždy klukům vrátí chuť do hry a po výhře je hecuje k dalšímu vítězství," dodává.

ttrTomáš Trnka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!