18. září 2017 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klauni obsadili Auroru. ‚Potřebujeme nepřátele,‘ dožadovali se ironicky

Aurora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aurora | foto: Reprofoto

PETROHRAD Protiváleční aktivisté v převleku za klauny „obsadili“ na nábřeží Petrohradu historický křižník Aurora, jehož výstřel podle legendy zahájil před sto lety bolševickou revoluci, a ironickými hesly se dožadovali zvýšení vojenského rozpočtu. Podle médií byla nedělní akce parodií na nynější rusko-běloruské vojenské cvičení Západ 2017, které má v pondělí navštívit ruský prezident Vladimir Putin.

„Je nespravedlivé, pokud školy, nemocnice a důchodci ještě mají jakési zabezpečení, když by se za tyto peníze dalo udělat vojenské cvičení, a pak zabíjet!“ citoval server Newsru.com z prohlášení aktivistů. Klauni byli vybaveni plakáty s hesly typu „Potřebujeme nepřátele“, „Není důležité, kdo je nepřítel, ale aby válka byla veselá“, či „Kdo nesloužil (v armádě), není klaun“.

Podle webu televize RTVi akci uspořádali občanští aktivisté, feministky a umělci ze skupiny Rodina (Vlast). Vše skončilo tím, že hlídači vyhnali klauny z křižníku. Nikdo nebyl zatčen.

18.září 2017 v 07:11, příspěvek archivován: 18.září 2017 v 08:50

Петербургские клоуны «захватили» крейсер «Аврора» https://t.co/8QCeJcUKD3 https://t.co/UAZ6kceTLE

Server dodal, že letošní ruský rozpočet počítá s výdaji ve výši 16 bilionů rublů (asi šest bilionů korun), z nichž na zdravotnictví je určeno asi 600 miliard (asi 227 miliard korun), na vzdělávání okolo 500 miliard (asi 189 miliard korun) a na ozbrojené síly 2,5 bilionu rublů (asi 950 miliard korun).

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz