Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klauni-zabijáci. Co se skrývá za fenoménem, který děsí Francii?

Francouzská policie v posledních týdnech zadržela nebo uvěznila po celé zemi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie v posledních týdnech zadržela nebo uvěznila po celé zemi... | foto: YoutubeReprofoto

PAŘÍŽ Francouzská policie v posledních týdnech zadržela nebo uvěznila po celé zemi více než desítku mladistvých, kteří se oblékali jako klauni a páchali nepravosti v ulicích. Někteří jsou vyzbrojení pistolemi, noži či baseballovými pálkami a surově napadají ty, kdo jim zkříží cestu. Proč se výtržníci převlékají právě za klauny?

Znepokojivý fenomén agresivních klaunů ve Francii dokonce vedl ke vzniku protiklaunských občanských hlídek, což přimělo policii k výzvám ke klidu a nepropadání hysterii.

VÍCE ZDE:

Popkulturní symbol

Ale proč právě klauni? ptá se agentura AFP. Může s tím mít něco společného blížící se Halloween? Od Batmanova protivníka Jokera, přes zabijáka dětí To ve stejnojmenném románu Stephena Kinga a jeho filmové adaptaci, až po klauna Twistyho v televizním seriálu American Horror Story; pestře oblečený a pomalovaný šašek, který by měl rozesmávat děti, se ve filmech a knihách často mění ve vtělení čistého zla.

„Už 30 let je zlý klaun postavou, kterou populární kultura využívá ve filmech a knihách. Takže se z něj postupně vyvinul motiv, který každý zná,“ řekla antropoložka Veronique Campionová-Vincentová, odbornice na zvěsti a pomluvy.

„Městské legendy jsou založené na myšlence, že žijeme ve světě, kde věci nejsou tím, čím se zdají být. A to je přesně případ zdánlivě zábavných bytostí, které jsou ve skutečnosti děsivé. Na klauna je také možné pohlížet jako na oběť, na někoho, kdo se za svou trapnost rozhodne mstít,“ dodala.

Francouze terorizují lidé v maskách klaunů.
Agresivní klaun.

Francouze napadají lidé v maskách klaunů.

Chorobný strach z klaunů

Zda tyto fiktivní postavy byly inspirovány, anebo zda naopak přispěly k rozšíření coulrofobie - chorobného strachu z klaunů - to zatím není jasné. O příčinách této fobie je toho zatím známo jen velmi málo. Předpokládá se ale, že tento strach vychází z nejistoty, kdo nebo co se skrývá za oním nánosem líčidla, červeným nosem a barevnými vlasy.

Stejně jako v případě dalších fobií - například arachnofobie, tedy strachu z pavouků - se spisovatelé a filmaři nechali inspirovat i coulrofibií v knihách či filmech.

Ovšem není to jen fikce, co rozdmýchává strach z klaunů. Americký sériový vrah a násilník John Wayne Gacy, který byl v roce 1994 popraven za mučení a vraždu 33 lidí, byl známý jako „Klaun Zabiják“, protože se oblékal jako šašek na dětské oslavy.

Nynější vlnu klaunských nepravostí mohou rozdmýchávat rovněž oblíbené videonahrávky na serveru YouTube, na kterých osoby převlečené za klauny páchají různé kanadské žertíky. Videonahrávka, na níž figurant oblečený jako klaun předstírá, že palicí utloukl k smrti člověka před očima zděšených kolemjdoucích už má více než 31 milionů shlédnutí.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!