Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klaus ke klimatu: Východ Evropy je podplacený

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

CHICAGO Východoevropské státy jsou podle českého prezidenta Václava Klause v otázkách změny klimatu "tak trochu podplacené Evropskou unií". Tamní státy se tak až na občasné protesty a nesouhlas Česka a Polska necítí být svobodné v boji s dominancí doktríny globálního oteplování, uvedl prezident v Chicagu na konferenci o klimatu pořádané konzervativní organizací Heartland Institute.

Klaus zároveň označil Německo za zmatené kvůli rozhodnutí uzavřít tamní jaderné elektrárny. Český prezident se zúčastnil pondělního úvodu konference jako hlavní řečník. Výrok o východoevropských zemích pronesl v diskuzi v odpovědi na dotaz z publika, zda v tamních zemích unie spatřuje výraznější pohyb proti teorii globálního oteplování, kterou Klaus i americký institut dlouhodobě kritizují.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus rovněž podotkl, že ani u Německa neočekává změnu loňského rozhodnutí o jaderné energetice, které německá vláda učinila pod vlivem jaderné havárie v japonské Fukušimě. Německé rozhodnutí sice podle českého prezidenta vyděsilo běžné občany i průmyslníky, jeho možnou změnu ale Klaus nevidí.

"(Německo) věří ve větrnou energii. Postavili tisíce a tisíce větrných elektráren, což například představuje velký problém pro naši energetickou přenosovou soustavu," podotkl český prezident. Převážně americkým účastníkům konference pak vysvětlil, že pokud je v Německu extrémně větrné počasí, představuje to "téměř katastrofické problémy" pro českou přenosovou soustavu.

Zároveň uvedl, že Česko se nyní chystá stavět novou jadernou elektrárnu, byť s tím má problémy v Evropské unii i u sousedního Rakouska a Německa.

Česká vláda ale na záměru trvá, řekl Klaus. Přítomní v sále tuto informaci odměnili potleskem.

Náboženství environmentalismu

Český prezident v projevu na konferenci zopakoval své varování před zastánci teorie vlivu člověka na změnu klimatu. Podle něj jim nejde o samotné klima, ale o to, aby mohli ovlivňovat život společnosti podle svých představ. "Musíme přijmout fakt, že se jim podařilo z náboženství environmentalismu učinit oficiální náboženství západní společnosti. Jde o náboženství, které požaduje radikální transformaci celé západní civilizace," podotkl Klaus.

Upozornil přitom na to, že v boji se zastánci doktríny globálního oteplování se její odpůrci nemohou spolehnout jen na vědecké poznatky a empirická data, která nahrávají jejich názorům. Jejich protivníky prý tato data nezajímají, protože jsou ideologicky zaujatí. Odpůrci teorie globálního oteplování se proto podle českého prezidenta musejí zapojit do ideologického souboje. V konečném důsledku podle Klause jde o souboj o lidskou svobodu.

Klaus na konferenci odpůrců teorie lidského podílu na změně klimatu pořádané organizací Heartland Institute vystoupil již poněkolikáté. Letos na ni přijel z chicagského summitu NATO, kde vedl českou delegaci.

Institut zpochybňuje změny klimatu i důsledky pasivního kouření

Heartland Institute vznikl v roce 1984. Zaměřuje se na podporu volnotržních řešení ekonomických a sociálních problémů. Institut patří ve Spojených státech mezi nejhlasitější kritiky zastánců současné teorie změny klimatu, na níž se nicméně shodla naprostá většina vědecké komunity.

V 90. letech minulého století institut spolupracoval s tabákovým koncernem Philip Morris na studii, jež zpochybňovala důsledky pasivního kouření. Mezi jeho sponzory byl v minulosti také ropný gigant ExxonMobil, ale nyní již tato firma odpůrce teorie změny klimatu nepodporuje. Institut například sponzorují miliardářští bratři Kochové, kteří stojí za vzestupem amerického konzervativního hnutí Tea Party. Mezi přispěvateli institutu je i Microsoft či farmaceutické firmy Pfizer a Eli Lilly.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...