Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. dubna 2011 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klaus otevřel dveře. Argentince zajímají české zbraně

Prezident Klaus s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou | foto: ČTK

BUENOS AIRES (od zpravodajky LN v Argentině)  Spolu s českým prezident Václavem Klausem přijeli na návštěvu Argentiny i zástupci několika českých společností, které již na místním trhu fungují, ale i ty, které by se na něj chtěli prosadit. A jednání v argentinské metropoli Buenos Aires naznačila, že by zde mohly uspět.

Například pokud jde konkrétně o dodávky zbraní, výhybek, ale i výstavbu elektráren. "Musíme zůstat u našich tradičních schopností, takže stavby, energetické stavby. To je něco, co jsme tady v minulosti dělávali a doufám, že se nám na to podaří navázat," okomentoval prezident Václav Klaus.

Rychlý spád například dostalo jednání o dodávce zbraní od společnosti Česká zbrojovka. "Česká zbrojovka patří mezi jedny z nejvýznamnějších dodavatelů ručních palných zbraní pro argentinský trh. Bavíme se pro civilní trh, to znamená pro lovce a myslivce. V současné době jednáme se zástupci ozbrojených složek o prezentacích a dodávkách zbraní pro ozbrojené složky," uvedl zprvu ředitel společnosti Lubomír Kovařík.


O pár hodin později již sám argentinský ministr obrany přes českého prezidenta nečekaně tlumočil, že by měli opravdu o zbraně zájem a hned ve čtvrtek odpoledne se uskutečnila schůzka. Další jednání se zástupci vlády se pak konalo včera na české ambasádě v Buenos Aires i za přítomnosti Václava Klause. A po něm to již vypadá, že Argentinci si přijedou do České republiky zbraně rovnou otestovat. Mají zájem zejména o pistole a útočné pušky.

Prezident Klaus s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou

I v jiných odvětvích se ale v Argentině Čechům daří. Slibně vypadá zakázka na výstavbu elektrárny ve městě Cordóba. Tento projekt, v hodnotě 110 milionů euro, by snad měl dostat požehnání od místních úřadů v příštích dnech. "Pro nás je Argentina velmi dlouhodobé teritorium, kde už asi pět let vyrábíme ocelové tlakové lahve," říká Jan Světlík, zástupce další společnosti, holdingu Vítkovice. Jak dodává, v budoucnosti by zde chtěli postavit ještě další výrobnu, zatím totiž ve svém oboru nemají v Latinské Americe konkurenci.

Čtěte také

Oblast dopravy je také perspektivním trhem. Česká firma Výhybkárna a strojírna je již od roku 2005 takřka monopolním dodavatelem výhybek pro metro v Buenos Aires. "Objem už dosáhl úctyhodných částek. Dnes se pohybujeme kolem dvou milionů euro a má to pořád pokračující trend, protože město rozšiřuje všechny linky," uvedl Jiří Kopic z této společnosti. Nyní se prý například čeká na rozšíření linky H, což by měl být projekt opět za mnoho milionů.

Kromě argentinské metropole lze v současné době nalézt českou stopu i ve městech Mendosa, Cordoba a Salta. "Vybavili jsme místní autobusy zařízením, které slouží k odbavení, takzvaný ticketing. Je to velmi moderní systém, kdy se odbavíte použitím čipových karet," vysvětluje Jindřich Nádvorník ze společnosti Mikroelektronika. I tato firma má již v Argentině předdomluvenou účast i na dalších projektech.

Karel Schwarzenberg, čtvrť La Boca v Argentině

Kromě jakéhosi zaštítění českých firem měl ale Václav Klaus v Buenos Aires v plánu i mnoho dalších věcí. Ve čtvrtek jednal s místními politiky, v pátek mu pak byl na radnici metropole udělen titul čestný návštěvník města. Ještě předtím si ale český prezident během krátké procházky prohlédl slavnou čtvrť La Boca. Proč právě sem míří každoročně kroky tisíců návštěvníků?

Původní chudí italští přistěhovalci stavěli své domky z materiálu, který byl zrovna dostupný – takže zdivo, dřevo a vlnitý plech. Nejspíš navíc kvůli nedostatku financí také používali barvy, které zrovna byly k dispozici – jednotlivé budovy tak září všemi možnými barvami.

Čtvrť La Boca v Argentině

V La Boce si také můžete v klidu popíjet kafe a kochat se pohledem na páry, které na ulici tančí tango. A když se vám bude zdát, že najednou vidíte slavného fotbalistu Diega Maradonu, nezbláznili jste se, je zde totiž extrémně populární a na ulicích v La Boce se pohybuje mnoho jeho dvojníků. Ti si vydělávají tím, že vám nabízejí společnou fotografii. Maradona totiž hrál za místní klub La Boca Juniors.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!