Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus se pustil do Obamy a spol.

Svět

  10:31
WASHINGTON - Postoje kandidátů na amerického prezidenta, v nichž dávají najevo, že chtějí bojovat proti globálnímu oteplování, považuje český prezident Václav Klaus za "smutné a tragické". "Děsí mě to, protože mě děsí budoucnost této planety," řekl Klaus ve Washingtonu poté, kdy v úterý uvedl anglické vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

Václav Klaus kritizoval postoje prezidentských kandidátů při představování anglického vydání své knihy ve Washingtonu. foto: ČTK

Varuje v ní před unáhlenými kroky ve jménu boje se změnou podnebí, které by mohly mít dalekosáhlé důsledky na svobodu a prosperitu lidstva. Klaus vyjádřil obavy nad tím, "jestli klíčová osoba světové politiky, což je americký prezident, bude mít tak extrémní názory, jak tito kandidáti předvádějí ve svých předvolebních vystoupeních".

Uvozovky dolníNebude to tak tragické, jak by mohlo znít z prohlášení, o kterých si oni myslí, že jsou líbivá, politicky korektní a že by jim snad mohla přidat jednoho dalšího voliče navícUvozovky horní

Český prezident zároveň ale poznamenal, že až se kterýkoli z nich stane prezidentem, bude muset ze svých postojů zřejmě slevit. "Nebude to tak tragické, jak by mohlo znít z prohlášení, o kterých si oni myslí, že jsou líbivá, politicky korektní a že by jim snad mohla přidat jednoho dalšího voliče navíc," řekl Klaus.

Názory na globální oteplování se ale podle něho ve Spojených státech různí. Doložil to stanovisky konzervativních organizací Cato Institute, Heritage Foundation a American Enterprise Institute, s jejichž představiteli se ve Washingtonu setkal. Jeho knihu vydal podobný myšlenkový trust Competitive Enterprise Institute.

V těchto institucích jsou názory, jaké zastává on, "stoprocentně sdíleny", uvedl. "Že to není módní, politicky korektní, to je věc úplně jiná, ale myslím, že úkolem jakéhokoli férového a rozumného člověka, včetně mě, je bojovat s těmito politicky korektními a populistickými názory," řekl Klaus.

Klaus nechtěl být k šéfovi Fedu brutální
Ať už v listopadových prezidentských volbách vyhraje republikán John McCain nebo některý z demokratických uchazečů Barack Obama či Hillary Clintonová, Klaus neočekává, že nastane zásadní změna amerického politického, ekonomického a sociálního systému. "Změny budou okrajové, systém se nezvrhne doleva ani doprava," předpokládá Klaus.Václav Klaus

Americké prezidentské volby považuje za zajímavé především z hlediska světové politiky. Za důležité označil sledovat, "jestli ten či onen kandidát bude mít větší ambice se pustit do toho či onoho ve světové politice".

Jako pravicovému politikovi je mu nejblíže Republikánská strana, za niž kandiduje McCain, připustil Klaus.

"Ideově je mé srdce na této straně, v tom není sebemenších pochyb," konstatoval. Nicméně dodal, že zatím nemá dost důkazů, z nichž by mohl vyvozovat, jaké postoje jednotliví kandidáti skutečně zaujmou k vážným mezinárodním problémům.

Uvozovky dolníZměny budou okrajové, systém se nezvrhne doleva ani dopravaUvozovky horní

Klaus se v úterý setkal ve Washingtonu se šéfem americké centrální banky Benem Bernankem, který podle něho nezakrývá, že růst ekonomiky Spojených států může letos klesnout do záporných čísel. Bernanke neočekává krach žádné další velké banky a necítí, že by měl nastat nějaký další šok. Potenciální nebezpečí ovšem vidí v případném zásadním pohybu ceny ropy.

"Myslím, že pro americké ekonomy a bankéře jistou hádankou zůstává silná pozice eura," uvedl Klaus. Podle něho existuje snadná odpověď, že nejde o sílu eura, ale o slabý dolar. "Ale takhle brutálně jsem to panu předsedovi americké centrální banky neřekl," dodal Klaus.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat