Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 6 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Klaus v Rakousku: Nepodléháme iracionálnímu fanatismu, Temelín rozšíříme

Česká republika nepodléhá iracionálnímu fanatismu a bude rozšiřovat Temelín. Stejně jako Rakousku jí ale jde o bezpečnost, řekl prezident Václav Klaus Vídni po jednání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Klimánková 15.11.2012 17:00

Prevence před rizikem jaderné energie

Zaměření se na podporu, provoz  a výrobu jaderné energie představuje vážné riziko radioaktivního nebezpečí pro životní prostředí. Umělý výskyt radioaktivního záření a kontaminace hlubinných geologických formací úložišti  jaderných odpadů vytváří nepřirozený zásah do přirozené kvality zdravé přírody. Dostupné vědecké poznatky poskytnou prevenci i represi pro řešení vyznávaných rizik jaderného programu. Leč zjevně nesynchronizuje s vlastnostmi přírodního prostředí a nanáší na odolnost jeho vrozeného významu těžký úděl v časové odpovědi potenciálně nezvratné kolizi člověka s přírodou. Zájem státu a státní politiky v pokračování jaderné energetiky spíše připomíná ovlivňování uznávaných vědeckých kapacit v duchu výroku rakouské císařovny a české královny Marie Terezie k reformě úrovně vzdělavatelnosti obyvatel, ve kterém slovo „Škola“ se o více než dvě století v Česku později nahradí aktuálnějším podnětem v jeho současné napodobivě  „Věda je politikum“. Prospěch státu z vedení a podpory jaderného programu obnáší dost svérázný přístup k přírodě a nehledí na nejdůležitější bezpečnostní prvek, který znamená odstranění jaderné energie ve všech státech. Nepředvídatelnému střetu s uměle vyrobenou jadernou energií se lze vyvarovat pouze jejím vymizením a produkcí přírodě a člověku neškodných energetických zdrojů. Česká jaderná politika v srdci krásné přírody Evropy nebo Iránský jaderný program v zemi bývalé Persie s nádhernými, uznávanými symboly islámské kultury nevytváří soulad s atributy nejkvalitnějšího životního stylu a nejvyšších bezpečnostních opatření. Rakouská země oprávněně poukazuje na nebezpečí jaderné elektrárny.

J. Cedivoda 14.11.2012 16:23

Je dobře, že náš pan prezident se dokáže chovat

(občas) racionálně a rozumně. "Odpor" rakouských "zelených" proti jaderné energetice byl vyprovokován lobby rakouských vodních elektráren, kterým vyhovoval nedostatek elektrické energie v době jara a časného léta v okolních státech, kdy rakouské vodní elektrárny měly své "sezonní žně" z laciné "vodní" elektřiny a dělaly si vývozem rezervu pro reciproční dodávky ze sousedních zemí (tedy i z Česka) na dobu kdy "sněhy odtály". Za odporem rakušanů k Temelínu byla jen ztráta dobrého kšeftu.

R. Langer 14.11.2012 12:42

Re: Dalo by se to nazvat například i takhle

Ten monopol má jako kdo, například vlastníci OZE elektráren? Ti ale Temelín asi rozšiřovat nebudou... :-P

L. Křivan 13.11.2012 19:32

Temelín rozšíříme

už aby to bylo.

P. Hajič 13.11.2012 18:47

Dalo by se to nazvat například i takhle

Podléháme monopolnímu lobbismu, Temelín rozšíříme.

J. Svoboda 13.11.2012 18:46

Re: Prezident Klaus

To je hlavní příčina nenávistného štvaní místních megavejrů.

F. Eliáš 13.11.2012 16:53

Jsem rád, že máme

myslícího prezidenta.

O. Löbl 13.11.2012 15:56

Otázka

Může býti fanatismus rationální?

J. Enter 13.11.2012 15:37

Prezident Klaus

je jeden z mála politiků, kteří mluví otevřeně i o nepopulárních věcech, nazývají věci pravými jmény a nenechají se ovlivnit různými módními a většinou iracionálními trendy.


Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...