Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus v USA: Je mi líto, že jsem měl s eurem pravdu

Svět

  9:55
WASHINGTON - Politizace vědy, tvorba super národů, postdemokracie. Takovými termíny označil prezident Václav Klaus dnešní západní svět na své přednášce v Competitive enterprise institutu (CEI) v americkém Washingtonu.

Václav Klaus přednáší v USA

Institut před několika lety vydal v angličtině knihu Modrá, nikoli zelená planeta. "Tato kniha je dnes přeložena do 17 jazyků," upozornil Klaus na svoje dílo o globálním oteplování. Klaus hovořil i o krizi eurozóny. "Když jsem měnovou unii kritizoval v minulosti, nikdo nechtěl poslouchat. Je mi opravdu upřímně líto, že jsme měl pravdu," zkritizoval prezident euro, které se nachází v největší krizi od svého vzniku.

Z Klausovy přednášky

"Před dvaceti lety jsme si mysleli, že přichází svoboda, volný trh, liberalizace. Nyní o dvacet let později si říkám, že by mě tehdy nenapadlo, že budeme žít v takto centrálně kontrolovaném světě."

Prezident se také ohradil proti environmentalismu, jenž podle něj činí z ochrany životního prostředí ideologii a tendence k ustavení globálního vládnutí nikým nevolených expertů. A právě v tom vidí Klaus snahu omezovat svobodu, neboť "nad svobodu a demokracii staví vyšší zájmy".

Problémy vyřeší demokracie

Nebezpečí podle Klause představují také snahy o vytváření nových nadnárodních vládnoucích struktur. Problémy současné doby ale podle něj může vyřešit jenom demokracie.

Klaus: Pozor na homosexualismus

Klaus zopakoval, že nevidí nic špatného na starosti o lidská práva, rovná práva homosexuálů či žen. Vadí mu ale, když se z těchto snad vytvářejí ideologické proudy, jako například "homosexualismus, který si pak činí nárok na reorganizaci světa, lidské společnosti, nás všech a našeho chování".

Jasně se to podle něj ukazuje na současných problémech Evropské unie, které jsou dané právě tím, že Evropa je sice stále více sjednocená, postrádá ale autentickou evropskou identitu a evropský lid.

I ve 21. století tak je aktuální boj za svobodu, poznamenal český prezident. "Neměli bychom se stát oběťmi nových progresivních -ismů snících o změně světa a zdokonalení lidí. Měli bychom hájit naše staré dobré konzervativní názory a přesvědčení. Jak v Evropě, tak v Americe," uzavřel Klaus.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus je v USA společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Ve čtvrtek se v New Yorku zúčastní Valného shromáždění OSN, na kterém chtějí Palestinci požádat o navýšení svého mezinárodního statutu. Klaus přiletěl do Washingtonu v pondělí večer a setkal se s velvyslancem Petrem Gandalovičem. Po krátké procházce zamířil přednést svůj projev do CEI. Zúčastnila se ho asi stovka členů. Klaus upozornil, že zde už přednášel v roce 2008.
 
Klaus při přednášce nepřekvapil, hovořil o tom, jak nebezpečné je pro Evropu vytváření supernárodů a centralizace moci. "Před dvaceti lety jsme si mysleli, že přichází svoboda, volný trh, liberalizace. Nyní o dvacet let později si říkám, že by mě tehdy nenapadlo, že budeme žít v takto centrálně kontrolovaném světě," posteskl si Klaus. Na otázku jednoho z hostů, zda má v EU sympatizanty, kteří by podporovali jeho názory, odpověděl. "Určitě ano, ale politické elity, ty jsou na druhé straně barikády," řekl prezident. Dnes Klaus posnídá se členy Senátu USA a položí květiny k Památníkem obětem komunismu. Poté odletí do New Yorku, kde se k němu připojí Schwarzenberg. S ministrem zahraničí Klaus v poslední době řešil několik sporů.

SPORY KLAUSE SE SCHWARZENBERGEM

Klaus v USA

Prezident Václav Klaus se během druhého dne své pracovní návštěvy Spojených států sejde v hlavním městě Washingtonu se šéfem Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem. Kromě toho jej čekají ještě schůzky se členy Senátu a sněmovny. Promluví také v konzervativní nadaci Heritage Foundation na téma potřeby zásadní transformace Evropské unie.

Navečer se pak český prezident letecky přesune do New Yorku, kde se ve středu zúčastní zahájení všeobecné rozpravy zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Čekají jej také bilaterální jednání s prezidenty některých států. Tradičně se zúčastní také pracovního oběda v OSN a slavnostní recepce pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou.

Ve čtvrtek si Klaus "odskočí" do Kanady na Guelphskou Univerzitu, kde chce znovu hovořit o budoucnosti EU, jejíž současnou podobu ostře kritizuje.

Poté se vrátí do New Yorku, kde v pátek pronese projev v dopoledním bloku všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Do Česka by se měl vrátit v sobotu.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat