Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Za studenou válku na Ukrajině může Západ, řekl Klaus z Moskvy

Svět

  14:25
MOSKVA - Václav Klaus v ruské opoziční televizi Dožď označil situaci kolem Ukrajiny za pokračování studené války, za které podle jeho názoru Rusko nemůže. „Nikdy jsem nečekal, že ještě za mého života se dostaneme do čehosi, jako je druhá etapa studené války,“ prohlásil ve čtvrtek český exprezident. Tuto studenou válku podle něj nevyvolalo Rusko, ale „druhá strana“.

Václav Klaus přebírá Gajdarovu cenu za zlepšování vztahů s Ruskem foto: mskagency.ruReprofoto

Klaus v asi čtvrthodinovém rozhovoru vedeném v ruštině komentoval vývoj na Ukrajině, kterou stejně jako v několika minulých vystoupeních označil za uměle vytvořený stát. Ukrajinská tragédie se podle něj „využívá pro zahájení nových konfliktů mezi Východem a Západem“.

Nynější protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi považuje Klaus za pokračování loňských prezidentských voleb. „Lidé, kteří (v těchto volbách) nezvítězili, pokračují v různých formách protestů proti Zemanovi. Není to otázka Ruska nebo Ukrajiny, je to v zásadě vnitropolitická záležitost,“ řekl exprezident.

K TÉMATU:

Západ podle Klause využil ukrajinskou vnitropolitickou situaci a Rusko na tento postup jen reaguje, není iniciátorem nynější krize. Ze strany Ruska jde o vynucené kroky, nic jiného Rusko dělat nemohlo, soudí bývalý prezident. „I Krym byl vynuceným krokem,“ komentoval Klaus březnovou ruskou anexi ukrajinského poloostrova, kterou Západ označuje za porušení mezinárodního práva.

Zábor Krymu v pořádku

„Všichni víme, že (smluvní) protokoly jsou jedna věc a politická rozhodnutí v tom či jiném okamžiku jsou věc jiná,“ odpověděl Klaus na výhradu moderátora, že záborem Krymu Moskva porušila mezinárodní dohody, k nimž se původně Rusko hlásilo. „Když je to zapotřebí, hovoří se o normách mezinárodního práva, když se to nehodí, všichni na to zapomenou,“ řekl Klaus s odkazem na osud Srbska a Kosova v 90. letech.

Jediným receptem na řešení ukrajinské krize je podle exprezidenta vnitropolitický dialog a hledání kompromisu. „Dnešní Ukrajina je trochu umělá země, kde část obyvatel pohlíží jedním a část druhým směrem,“ pokračoval Klaus. „V podmínkách klidného rozvoje po několik desetiletí by tito lidé možná našli nějakou možnost společného života. Minulých 20 let ale Ukrajina takovou možnost nevyužila a nyní si lze soužití obtížně představit,“ dodal.

Klaus použil analogii s bývalým Československem a označil se za člověka, který chtěl vždy jednotu státu zachovat. Pak se ale ocitl v situaci preméra, který prý musel zemi rozdělit. „Nebyla možnost žít společně, Slováci chtěli mít vlastní stát a bylo třeba to udělat rychle a citlivě.“ 

Autoři: ,