Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

KLDR odpálila další dvě balistické rakety, dopadly do Japonského moře

Odpálení severokorejské rakety. (20. března 2023) foto: Reuters

KLDR odpálila ze svého východního pobřeží další dvě balistické rakety krátkého doletu. Dopadly do Japonského moře. O události informovalo velení jihokorejské armády a japonská pobřežní stráž.
  7:17

Severní Korea v posledních týdnech rakety testuje opakovaně.

Rakety byly odpáleny v 7:47 místního času (0:47 SELČ) z oblasti jižně od severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Urazily vzdálenost přibližně 370 kilometrů (229 mil), než dopadly do moře.

Podle agentury AP o tom informoval jihokorejský sbor náčelníků štábů. Jižní Korea odpálení raket odsoudila jako „vážnou provokaci“ ohrožující mír v regionu a porušující rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během března už KLDR provedla sedm pokusů. Stále častější demonstrace vojenské síly je mimo jiné reakcí na nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, píše agentura AP.

Japonské úřady podle agentury Kjódó informovaly o dopadu rakety do Japonského moře, mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. Z oblasti nejsou hlášeny žádné škody na letadlech nebo lodích.

Loni Severní Korea odpálila rekordní počet více než 70 střel, včetně mezikontinentálních balistických raket schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Severní Korea pokračuje v sérii testů balistických raket:

17. března 2023

Autoři: ,