Letectvo Jižní Koreje a USA provedly v reakci na severokorejský odpal společné vojenské cvičení, do nějž se zapojily také stíhačky F-35A a F-16. Součástí cvičení u východního pobřeží Korejského poloostrova byla podle jihokorejského ministerstva obrany střelba na cíle simulující severokorejská mobilní odpalovací zařízení.
Raketa, kterou dnes otestovala KLDR, uletěla vzdálenost asi 1000 kilometrů, přičemž dosáhla výšky až 6000 kilometrů, prohlásil japonský ministr obrany Hamada. Podle Hamady byla severokorejská raketa schopna uletět až 15.000 kilometrů a zasáhnout tak pevninskou část USA.
Velení jihokorejské armády sdělilo, že „zaznamenalo balistickou raketu předpokládaného dlouhého doletu, která byla odpálena kolem 10:15 místního času (2:15 SEČ) z oblasti Sunan u Pchjongjangu směrem do Japonského moře“. Podle jihokorejské armády střela dosáhla výšky 6100 kilometrů a doletěla do vzdálenosti 1000 kilometrů.
„Balistická střela vypálená Severní Koreou zřejmě dopadla do naší výlučné ekonomické zóny západně od ostrova Hokkaidó,“ řekl novinářům v thajské metropoli Bangkoku japonský premiér Fumio Kišida. Severní Korea podle něj „opakuje provokativní činy s bezprecedentní četností a to je naprosto nepřijatelné“.
3. listopadu 2022 |
Premiér nicméně podle agentury AFP dodal, že nebyly hlášeny žádné škody, které raketa mohla způsobit lodím či letadlům v oblasti. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá 200 námořních mil (asi 370 kilometrů) od pobřeží japonských ostrovů, z nichž Hokkaidó je nejsevernější.
Agentura AP připomněla, že počátkem listopadu KLDR zkoušela mezikontinentální raketu, ale test byl podle expertů neúspěšný. Ve čtvrtek KLDR vypálila balistickou střelu krátkého doletu východním směrem do Japonského moře.
Čtvrteční test následoval jen několik hodin po prohlášení KLDR, že bude „urputněji vojensky reagovat“ na americké snahy zvýšit vojenskou přítomnost v regionu a spolupracovat s Japonskem a Jižní Koreou.
Severokorejská ministryně zahraničí Čche Son-hui uvedla, že Washington „hraje hru, které bude litovat“, když se zúčastnil nedávného trojstranného summitu s Jižní Koreou a Japonskem. KLDR letos provedla rekordní počet odpalů raket a vypálila stovky dělostřeleckých granátů.
Pchjongjang v poslední době reagoval především na vojenská cvičení trojice spojeneckých zemí, která Čche označila za „agresivní válečná cvičení“.
Země raketový test odsoudily
Spojené státy tvrdě raketový test odsoudily. Je porušením několika rezolucí OSN, zbytečně zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu, uvedl v prohlášení Bílý dům. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová svolala kvůli testu na pátek setkání lídrů Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Činitelé se setkají na okraj jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v thajském Bangkoku.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol test odsoudil a vyzval k posílení obranné připravenosti a bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy a Japonskem, píše Reuters.
Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že jeho země je připravena být „součástí světové odpovědi na severokorejské provokace“, píše Reuters. Severokorejský test je bezprecedentní a ohrožuje bezpečnost Austrálie, dodal Albanese. Raketový test je jasným porušením rezolucí OSN a je potřeba ho jednotně odsoudit, uvedl také kanadský premiér Justin Trudeau podle agentury Reuters.
5. října 2022 |